Tip 2 Diabetes mellitus hastalarında glisemik regülasyonun yağ dokusu adipokinleri (neuregulin-4 ve asprosin) ve inflamasyon üzerine etkisi
The effect of glycaemic regulation on adipose tissue adipokines (neuregulin-4 and asprosin) and inflammation in Type 2 diabetes
  1. Tez No: 933659
  2. Yazar: MUSA LATİF ÇÖLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya genelinde ve Türkiye'de prevalansı giderek artan Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) mutlak ya da görece insülin eksikliği veya insülinin çevresel dokulara etki edememesinden kaynaklanan, hiperglisemi ile karakterize metabolik bir sendromdur. Yağ dokunun çeşitli salgılar ile T2DM patogenezinde yer aldığı bilinmekle beraber glisemik regülasyonun özellikle yeni keşfedilen salgılar ve inflamasyon üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı T2DM hastalarında glisemik regülasyon tedavisinin son zamanlarda keşfedilen yağ doku adipokinlerinden asprosin ve Nrg-4 ile inflamasyon üzerindeki etkisinin incelemektir. Gazi Üniversitesi Hastanesine başvuran yeni T2DM tanısı almış, metformin kullanan, metformin ile SGLT2 inhibitörü kullanan ve kontrol grubu olmak üzere 4 gruba ayrılan katılımcılar retrospektif olarak incelendi. Katılımcıların serum neuregulin-4 ve asprosin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülürken CRP düzeyleri immünotürbimetrik yöntem ile ölçüldü. Toplanan verilerin istatistiksel analiz sonucunda metformin ile glisemik regülasyon tedavisi alan T2DM hastalarının asprosin seviyeleri ile yeni tanı alan T2DM hastaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Benzer şekilde metformin ile glisemik regülasyon tedavisi alan T2DM hastalarının Nrg-4 düzeylerinde yeni tanı alan T2DM hastalarına göre anlamlı bir azalma tespit edildi. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen verilerin Nrg-4 ve asprosinin T2DM patogenezindeki rolünün anlaşılması ve tedavisi için gelecekte yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Asprosin, Glisemik regülasyon, Neuregulin-4, T2DM, Yağ doku
Özet (Çeviri)
The prevalence of Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM), a metabolic syndrome characterized by hyperglycaemia, is increasing globally and in Turkey. It arises from absolute or relative insulin deficiency or the inability of insulin to affect peripheral tissues. Although adipose tissue is known to play a role in the pathogenesis of T2DM through various secretions, studies investigating the effects of glycaemic regulation, particularly in relation to newly discovered secretions and inflammation, remain limited. This study aims to examine the effects of glycaemic regulation therapy on asprosin and neuregulin-4 (Nrg-4), two recently discovered adipokines, and inflammation in T2DM patients. Participants selected retrospectively from the applicants to Gazi University Hospital were divided into four groups: newly diagnosed T2DM patients, those receiving metformin monotherapy, those treated with metformin and SGLT2 inhibitors, and a control group. Serum levels of neuregulin-4 and asprosin were measured via ELISA, while CRP levels were assessed using the immunoturbidimetric method. Statistical analysis revealed a significant difference in asprosin levels between T2DM patients receiving metformin therapy and newly diagnosed patients. Similarly, a significant decrease in Nrg-4 levels was observed in patients undergoing metformin therapy compared to newly diagnosed patients. The findings of this study are thought to contribute to understanding the role of Nrg-4 and asprosin in the pathogenesis of T2DM and to future studies on its treatment. Key Words : Asprosin, Glycaemic regulation, Neuregulin-4, T2DM, Adipose tissue