Yapay zeka ile yüz ifadelerinden duygu durumu tanıma
Emotion recognition from facial expressions with artificial intelligence
- Tez No: 933660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişen modern teknolojiyle birlikte yapay zeka yardımı ile yüz tanıma ve duygu durum analizi yaparak en doğru sonuca ulaşmaktır. Çalışma üç farklı algoritma ile incelenmiş ve performans karşılaştırmaları yapılmıştır. Bu algoritmalar; k-Nearest Neighbors (k-NN), Single Shot MultiBox Detector (SSD), Haar Cascade ve Convolutional Neural Networks (CNN). Yapay zeka gelişirken insanların incelenmesi, hareketleri ve duygu durumları araştırmalara konu olmuştur. Bu incelemeler sonucunda analizlerin yapılması ise en önemli bileşendir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reach the most accurate result by performing face recognition and emotional analysis with the help of artificial intelligence with the developing modern technology. The study was examined with three different algorithms and performance comparisons were made. These algorithms; k-Nearest Neighbors (k-NN), Single Shot MultiBox Detector (SSD), Haar Cascade and Convolutional Neural Networks (CNN). As artificial intelligence develops, the examination of people, their movements and emotional states have been the subject of research. The most important component is the analysis as a result of these examinations.