Çalışanların dijital teknolojiye ilişkin tutumlarının, uzaktan çalışma ve diğer esnek çalışma biçimlerine yönelik algılarına etkisi
The effect of employees' attitudes towards digital technology on their perceptions towards remote working and other forms of flexible working
  1. Tez No: 933668
  2. Yazar: ÖMER SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZTIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dijital dönüşümün iş dünyasında yarattığı değişim, geleneksel çalışma modellerini değiştirmiş ve yeni esnek ve uzaktan çalışma biçimlerini ön plana çıkarmıştır. Çalışanların dijital teknolojilere karşı geliştirdikleri tutumlar, bu yeni çalışma biçimlerine olan adaptasyon süreçlerini ve verimliliklerini doğrudan etkilemiştir. Bu bağlamda, çalışanların dijital teknolojilere olan bakış açıları ile uzaktan çalışma ve diğer esnek çalışma biçimleri arasındaki ilişkiyi anlamak, modern iş yönetimi stratejileri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, İstanbul'da ikamet etmekte olan ve teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerde çalışan 446 kişiye uygulanmıştır. Araştırma amacına uygun olarak oluşturulan hipotezlerin testi SPSS ve AMOS programları kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışanların dijital teknolojiye ilişkin tutumlarının, uzaktan çalışma ve diğer esnek çalışma biçimlerine yönelik algılarını demografik açıdan etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts an in-depth examination of the impact of employee attitudes towards digital technology on their perceptions of remote work and other flexible working arrangements. The digital transformation is disrupting traditional work models and bringing flexible working methods to the forefront. Employee attitudes towards digital technologies can directly influence their adaptation processes and productivity in these new working arrangements. In this context, understanding the relationship between employees' perspectives on digital technologies and their perceptions of remote work and flexible working arrangements is crucial for modern business management strategies. The study aims to analyze the effects of digital technology usage and attitudes on remote and flexible working arrangements from a multidimensional perspective. To achieve this, both quantitative and qualitative research methods were employed to gather comprehensive data on employee experiences and perceptions. The findings will guide leaders managing digital transformation processes in the business world to develop strategies that enhance employee productivity and satisfaction. Additionally, the study seeks to contribute significantly to the literature by providing a better understanding of the interaction between digital technology and flexible working models.