Sürdürülebilirlik bakış açısı ile yeşil hastaneler
Green hospitals with a perspective of sustainability
  1. Tez No: 933670
  2. Yazar: ESİN AYŞE KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BORA ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde küresel çapta artan çevre sorunları, iklim değişikliği ve kirlilik sürdürülebilirlik kavramına bireylerin ve kurumların dikkatini çekmekte ve sürdürülebilirliği her sektörde önemli kılmaktadır. Sağlık sektörü enerji tüketimi, atık üretimi ve doğal kaynak kullanımıyla doğrudan çevresel etkilere sebebiyet veren önemli bir sektördür. Özellikle hastaneler kesintisiz hizmet sunumuyla yüksek oranda enerji, su tüketimi yaparak sera gazı emisyonlarına da etki etmektedir. Bu nedenler sağlık sektörüne çevre dostu yaklaşımı entegre etmek hem toplum sağlığı hem de çevre sağlığı ve sürdürülebilirliği açısından kritik bir rol oynamaktadır. Çalışmada sürdürülebilirlik penceresinden yeşil hastanelere değinilerek sağlık sistemi açısından önemi ve sağladığı faydalar vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda öncelikli olarak çevre sorunları ve sürdürülebilirlik kavramları ele alınmıştır. Sonrasında hastane kavramı çerçevesinde sağlık kurumlarının tanımı ve fonksiyonları ile sağlık kurumları kaynaklı çevresel sorunlardan bahsedilmiştir. Devamında ise yeşil hastane kavramı, bileşenleri ulusal düzeyde sertifika sistemleri detaylı olarak ele alınmış ve dünyada ve Türkiye de yeşil hastane uygulamaları hastane bazlı örneklerle incelenmiştir. Sonuç itibariyle yeşil hastane konseptinin arttırılması sağlık hizmetlerinde ekonomik anlamda tasarrufu sağlarken verilen hizmetin kalitesini de arttırmaktadır. Sağlık isteminin çevreye ve ekonomiye olan etkisi göz önünde bulundurulduğunda yeşil uygulamaların toplum ve çevre sağlığına katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda sağlık sektöründe yeşil uygulamaların genişletilmesi ve toplumunda aktif olarak katılacağı ve farkındalık oluşturulacağı uygulama alanlarının arttırılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, increasing environmental problems, climate change and pollution on a global scale draw the attention of individuals and institutions to the concept of sustainability and make sustainability important in every sector. The health sector is an important sector that causes direct environmental impacts with energy consumption, waste production and natural resource use. Hospitals, in particular, consume high amounts of energy and water with uninterrupted service delivery and also affect greenhouse gas emissions. For these reasons, integrating an environmentally friendly approach into the health sector plays a critical role in terms of both public health and environmental health and sustainability. In the study, green hospitals were mentioned from the perspective of sustainability and their importance and benefits in terms of the health system were emphasized. In this context, first of all, the concepts of environmental problems and sustainability were discussed. Then, the definition and functions of health institutions within the framework of the concept of hospital and environmental problems originating from health institutions were mentioned. Then, the concept of green hospital, its components and national level certification systems were discussed in detail and green hospital applications in the world and in Turkey were examined with hospital-based examples. As a result, increasing the green hospital concept provides economic savings in health services while also increasing the quality of the service provided. Considering the impact of health demand on the environment and the economy, it is foreseen that green practices will contribute to the health of society and the environment. In this context, it is important to expand green practices in the health sector and to increase the application areas where society will actively participate and raise awareness.