The impact of AI-enhanced social media on mobilizing social movements: Analyzing the 2022 Sri Lanka protest
Yapay zeka destekli sosyal medyanın toplumsal hareketleri tetikleme üzerindeki etkisi: 2022 Sri Lanka protestosu örneği
- Tez No: 933677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARANFİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, dijital çağda sosyal medyanın evrimini ve yapay zekânın (YZ) bu platformlar üzerindeki dönüştürücü rolünü incelemektedir. Sosyal medyanın bireysel ifade, sosyal etkileşim ve bilgi paylaşımı üzerindeki etkilerini vurgularken, YZ'nin içerik kişiselleştirme, moderasyon ve veri analizi alanlarındaki katkılarına odaklanmaktadır. Çalışmada ayrıca, içerik algoritmalarındaki önyargılar, mahremiyet endişeleri ve dezenformasyonun yayılma potansiyeli gibi YZ ile ilgili etik meseleler değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra, YZ'nin toplumsal hareketlerin harekete geçirilmesindeki rolü ve demokratik katılım üzerindeki etkisi ele alınmaktadır. Araştırma, bu teknolojik gelişmelerin olumlu ve olumsuz yönleri arasında bir denge kurulması gerekliliğini vurgulamakta ve dijital ekosistemin daha kapsayıcı ve etik bir şekilde şekillendirilmesi için paydaşlar arasında iş birliği çağrısında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the evolution of social media in the digital age and the transformative role of artificial intelligence (AI) on these platforms. While highlighting social media's impact on individual expression, social interaction, and information sharing, it focuses on AI's contributions to content personalization, moderation, and data analysis. The study also evaluates ethical issues related to AI, including biases in content algorithms, privacy concerns, and its potential to spread disinformation. Additionally, it explores AI's role in mobilizing social movements and its influence on democratic participation. The research emphasizes the need to balance these technological developments' positive and negative aspects and calls for collaboration among stakeholders to shape the digital ecosystem more inclusively and ethically.