Kadınların psikolojik iyi oluş, depresyon, anksiyete, stres düzeylerinin ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
Examination of women's psychological well-being, depression, anxiety, stress levels and stress coping styles
  1. Tez No: 933712
  2. Yazar: NAZMİYE KİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKLİME SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmanın amacı, kadınların yaşamlarında psikolojik iyi oluş, depresyon, anksiyete, stres ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesidir. Araştırma nicel, tanımlayıcı ve analitik araştırma tasarımında yapılmıştır. Araştırma örnekleminde 222 kadına ulaşılmış ve araştırmanın gücü 0.86'dır. Veriler, 'psikolojik iyi oluş, depresyon anksiyete stres (DAS), stresle başa çıkma tarzı ölçekleri' ile online google form ve yüz yüze toplanmıştır. Veriler SPSS v27.0 da analiz edilmiştir. Araştırmada kadınların yaş ortalaması 𝑋̅:37.49±13.46 ve %50.0'si lisans ve lisans üstü eğitim düzeyindedir. Kadınların psikolojik iyi oluş puan 𝑋̅:40.57±10.4, depresyon 𝑋̅:11.85±8.03, anksiyete 𝑋̅:10.94±7.0, stres puan 𝑋̅:13.77±7.82'dir. Kadınların psikolojik iyi oluşu iyi; depresyon normal (%42.34), anksiyete orta (%36.49); stresi normal (%65.32) düzeydedir. Kadınların probleme yönelik başa çıkma 𝑋̅:1.88±0.35, duyguya yönelik başa çıkma puan 𝑋̅:1.3±0.46'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the psychological well-being, depression, anxiety, stress and coping styles of women in their lives. The research was carried out in quantitative, descriptive, and analytical research design. In the research sample, 222 women were reached, and the power of the research is 86%. Data were collected through the online Google form and face-to-face scales of psychological well-being, depression, anxiety, stress, and coping style. Data were analyzed in SPSS v27.0. In the study, the mean age of the women was X̅:37.49±13.46 and 50.0% of them were at the undergraduate and graduate level. The psychological well-being score of women was X̅:40.57±10.4, depression X̅:11.85±8.03, anxiety X̅:10.94±7.0, stress X̅:13.77±7.82. Psychological well-being of women is good; depression is normal (42.34%), anxiety is moderate (36.49%); stress is normal (65.32%). The women's problem-oriented coping score was X̅:1.88±0.35, and the emotion-oriented coping score was X̅:1.3±0.46.