Binbaşı İhsan'ın hayatı ve askeri tarih eğitimine katkısı
Major İhsan's life and contribution to military history education
  1. Tez No: 933715
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Askerî tarih kavramı, Birinci Dünya Savaşından itibaren önem kazanmaya başlamış ve giderek günümüzde kendine özgü bir tarih anlayışına ya da tarih yazıcılığına dönüşmüş bulunmaktadır. Harbiye Mektebinde tarih öğretmenliği vazifesini icra eden Binbaşı İhsan, Cumhuriyet devriminden hemen sonra Harbiye Mektebinde okutulmak üzere kaleme aldığı“Askerî Tarih”adlı eseri ile yeni yeni ortaya çıkmakta olan askerî tarih kavramını teferruatıyla ele almıştır. Bu eserin incelenmesi ve transkribe edilmesi ile birlikte Genç Cumhuriyet Döneminin askerî tarih anlayışının ortaya konulması amaçlanmıştır. Genel tarih içerisinde yer bulup gelişmekte olan askerî tarih biliminin ilk prensipleri saptanmıştır. Aynı zamanda bir ders kitabı niteliğinde olan bu eser, subay adaylarına askerî tarihi“Niçin okumalıyız?”,“Nasıl okumalıyız?”,“Hangi sonuçları çıkarmalıyız?”sorularının cevabını da açıklayarak bu bilim dalının önemini açığa çıkarmıştır. Askerî tarihin öğretilmesindeki amaçlar ve usuller belirlenerek Cumhuriyet Döneminin ilk askerî tarih eğitiminin hangi amaçla yapıldığı görülmüştür. Birçok cephede savaşan ve akabinde harbiye mektebine tarih muallimi olarak atanan Binbaşı İhsan'ın kaleme aldığı bu eser, döneminin ilk örneklerindendir. Askerî tarihin mütalaa usulleri açıkça bütün yönleriyle incelenmiş, bu mütalaanın önemi izah edilerek, dönemin askerî tarihe bakış açısının gösterilmesi amaçlanmıştır. Zaman değişse de coğrafyalar farklılaşsa da harbin esas kaideleri değişmemektedir. Dolayısıyla karşımızda yine aynı incelemelere tabi tutulabilecek yeni bir jeopolitik ve stratejik mevki oluşmaktadır. O halde, her bir yeni durumda yine de tarihten öğreneceğimiz, tarih boyunca yapılagelmiş yararlı ya da zararlı tutumlardan faydalanabileceğimiz birçok vaka ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple askerî tarih, günümüz stratejisi ve taktiği bakımından da bize çok esas dersler verme konusunda önemlidir. Harbiye Mektebinde genç subay adaylarının dikkatine sunmak için yazılan Binbaşı İhsan'ın“Askerî Tarih”adlı ders kitabının incelemesi yapılarak askerî tarih eğitime katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of military history began to gain importance following the First World War and has gradually transformed into a unique understanding of history or historiography. Major İhsan, who worked as a history teacher at the Military Academy, discussed the newly emerging concept of military history in detail with his work titled“Military History”, which he wrote to be taught at the Military Academy right after the Republican revolution. By examining and transcribing this work, it is aimed to reveal the understanding of military history of the Young Republic Period. The first principles of the science of military history, which finds a place in general history and has been developing were determined. This work, which is also a textbook, revealed the importance of this branch of science by explaining the answers to the questions of why and how we should read military history to officer candidates, what conclusions we should draw. The purpose of the first military history education of the Republican Era was understood by determining the aims and procedures of teaching military history. This work, written by Major İhsan, who fought on many fronts and was subsequently appointed as a history teacher at the military school, is one of the first examples of its period. The review procedures of military history have been clearly examined in all aspects and it is aimed to show the perspective on military history of the period by explaining the importance of this review. Even though time changes and geographies differ, the fundamental principles of war do not change. Therefore, we are faced with a new geopolitical and strategic location that can be subjected to the same examinations. Therefore, many incidents emerge in each new situation that we can learn from history and benefit from beneficial or harmful attitudes that have been made throughout history. For this reason, military history is important in teaching us fundamental lessons in terms of today's strategy and tactics. By examining Major İhsan's“Military History”textbook, which was written to bring to the attention of young officer candidates at the Military Academy, its contribution to military history education was tried to be revealed.