Kentsel ve çevresel sürdürülebilirliğin yüksek yapıların tasarımına etkisi
The relationship between high-rise building design andsustainability
  1. Tez No: 933733
  2. Yazar: MERVENUR YILDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİRHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanlar yaşamları boyunca gerekli olan ihtiyaçlarını doğal çevrenin sunduğu kaynaklardan sağlamaktadır. Gün geçtikçe bu kaynakların düşüncesiz tüketilmesi, birçok sorunu ortaya çıkarmış ve doğal dengeyi bozmuştur. Var olan dengeyi nesillerimiz boyunca devam ettirebilmemiz, ihtiyaçlarımız doğrultusunda yeryüzünün bizlere sunduğu kaynakların devamlılığı, atıklarımızı ve yarattığımız kirliliği minimum seviyeye indirilmesiyle devam edebilir. Sürdürülebilirlik kavramı, hayatın birçok alanında farklı şekillerde yer bulmuş ve önemi artmaya devam etmektedir. Mimari de olduğu gibi diğer meslek alanları da sürdürülebilirlik açısından önemli bir role sahiptir. Mimari tasarımda sürdürülebilirlik ilkesi, çevreyi kirletmeyen ve tükenmeyen enerji kaynaklarından yararlanan yapıların önemini artırmıştır. Sürdürülebilirlik ilkesi, mimari tasarımla birleştiğinde, yüksek yapıların tercihi ve yapımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Özellikle artan nüfus ve bu nüfusun çoğunluğunun kentlerde yaşamasıyla çıkan sorunlara çözüm odaklı yaklaşım benmsenmelidir. Bu yaklaşım her geçen gün gelişen teknolojiyi ön planda tutarak ve yüksek yapılarda sürdürülebilir enerji kaynaklarını entegre ederek doğanın devamlılığını ve yaşadığımız çevrenin kirlenmemesini amaçlamaktadır. Bununla beraber, yüksek yapılarda tükenen enerjiler yerine devamlılığı olan enerji sistemleri rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji gibi enerji kaynaklarının tercih edilmesiyle, inşa edilen veya tasarlanan yapılarda enerji tasarrufu sağlanmıştır. Yüksek yapıların, sürdürülebilir mimari tasarım anlayışı içinde yapılması neslimizin ilerleyişi ve bu ilerleyişle beraber diğer kuşakların da aynı imkanlara sahip olabilmesi için doğal kaynakların bilinçli şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Yüksek yapıların sürdürülebilir mimari tasarım içinde inşa edilmesinde, yapının konumundan tamamlanma aşamasına kadar çevreyi ve doğayı korumasını gerektirir. Bu nedenle, yüksek yapıların tasarımında düşünülen ve inşasında kullanılan malzemelerin, geri dönüştürülebilir olması ve çevre kirliliğine yol açmaması önemlidir. Yapının tasarımında daha önce sürdürülebilir yapılmış yapılar göz önüne alınıp gereken ilkelere uyumlu tasarım yapılıp ve bu tasarım anlayışıyla yapının inşasının sağlanmasıyla bizden sonraki kuşaklara da bunun yolunu açmış oluruz. Son zamanlarda, gelişen teknolojiyle beraber yüksek dayanıklılığa, atıksız veya minimum seviyede atıkla beraber geri dönüşümle çevreyi kirletmeme özelliklerine sahip günümüz teknolojisine uyarlı yeni yapı malzemeleri geliştirilmiştir. Bu özelliklerde malzemelerin bulunması, yüksek yapıların tasarımlarında tercih edilme sebebini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
People satisfy their needs from the resources provided by natural environment throughout their lives. As days pass, the extreme abuse consumption of these resources has caused many problems and disrupted the natural balance. We can continue the existing balance throughout our generations by ensuring the continuity of the resources the earth offers us in line with our needs and by minimizing our waste and the pollution we create. The concept of sustainability has found its place in many areas of life in different ways. In that way, its importance continues to increase. In Not only architecture but also other proffessional areas, sustainability has a significant role. The principle of sustainability in architectural design has highlighted the interest of structures thet do not pollute the environment and benefit from inexhaustible energy sources. When the principle of sustainability is combined with architectural design, the preference and construction of high-rise buildings are becoming widespread day by day. A solution-oriented approach should be adopted, especially for the problems that arise with the dramatic climb of population in city.This approach aims to ensure the continuity of nature and the prevention of pollution of the environment we live in by prioritizing the developing technology and integrating sustainable energy sources in high-rise buildings. In addition, instead of depleting energy in high-rise buildings, energy systems with continuity such as wind energy, solar energy, and geothermal energy should be preferred. In this way, energy savings have been achieved in the constructed or designed structures. The construction of high-rise buildings within the concept of sustainable architectural design is the progress of our generation and; with this progress, other generations will have the same opportunities. By constructing of high-rise buildings within sustainable architectural design, it is required to protect the environment and nature from the location of the structure to the completion stage so that It is very important to use natural resources consciously in order to be able to be sustainable. Therefore, it is important that the materials considered in the design and construction of high-rise buildings are recyclable and do not cause environmental pollution. By taking into account previously sustainable structures in the design of the building, creating a design that complies with the necessary principles, and ensuring that the building is constructed with this design approach, it will be paved the way for the next generations to do the same. Recently, with the developing technology, high durability, waste-free or new building materials have been developed that are compatible with today's technology and have the characteristics of clean environment with minimum waste and recycling. The availability of materials with these features has been the reason for their preference in the design of high-rise buildings.