Yazılım tanımlı ağ oluşturma ve makineler arası iletişim
Software-defined networking and machine-to-machine communication
  1. Tez No: 933732
  2. Yazar: ZEYNEP FEYZA HASIRCI ILĞAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLVİYE HACIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, YTA ve makine öğrenmesi teknolojilerinin entegrasyonu ele alınarak, ağ performansının artırılması ve yönetim süreçlerinin optimize edilmesi hedeflenmiştir. YTA, ağ kontrol düzlemini veri düzleminden ayırarak merkezi ve programlanabilir bir yönetim sunar. Bu özellik, ağ esnekliğini artırırken daha karmaşık ve dinamik sistemlerin yönetilmesine olanak tanır. Tezde, bu avantajlardan yararlanarak YTA mimarisinin performansını analiz etmek ve makine öğrenmesi ile desteklenen karar alma mekanizmaları geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmada, YTA mimarisinin temel bileşenleri ve işlevleri teorik olarak incelenmiş, ardından bu bileşenlerin gerçek dünyadaki ağ senaryolarında uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur. Farklı ağ trafiği türleri ve kullanım durumları için veri toplama ve analiz yöntemleri tasarlanmıştır. Toplanan veriler, ağ trafiği optimizasyonu, anomali tespiti, güvenlik açıklarının belirlenmesi, bant genişliği yönetimi ve gecikme süresi analizi gibi çeşitli problemleri çözmek için kullanılmıştır. Makine öğrenmesi tekniklerinin entegrasyonu, YTA altyapısının daha akıllı ve özerk hale gelmesini sağlamıştır. Çalışmada, denetimli ve denetimsiz öğrenme algoritmalarının yanı sıra pekiştirmeli öğrenme yöntemleri de kullanılarak farklı ağ koşullarında performans analizleri yapılmıştır. Yapılan deneyler, özellikle ağ trafiğinin tahmini ve anomali tespiti gibi konularda makine öğrenmesi destekli yaklaşımların etkinliğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, makine öğrenmesi ile güçlendirilmiş YTA sistemlerinin, geleneksel ağ yapılarına kıyasla daha yüksek performans, düşük gecikme ve daha iyi kaynak yönetimi sağladığını göstermiştir. Bu tez, YTA ve makine öğrenmesi entegrasyonunun ağ yönetiminde yenilikçi bir yaklaşım sunduğunu ve gelecekteki akıllı ağların tasarımı için bir temel oluşturabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, hem akademik hem de endüstriyel uygulamalarda kullanılabilirliği açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the integration of Software-Defined Networking (SDN) and machine learning technologies to enhance network performance and optimize management processes. SDN decouples the control plane from the data plane, providing centralized and programmable network management. This feature increases network flexibility and enables the management of more complex and dynamic systems. The objective of this study is to analyze the performance of SDN architectures and develop decision-making mechanisms supported by machine learning. The study begins with a theoretical examination of the fundamental components and functionalities of SDN, followed by an exploration of its applicability to real-world network scenarios. Methods for data collection and analysis were designed for various network traffic types and use cases. The collected data was employed to address several challenges, such as traffic optimization, anomaly detection, identifying security vulnerabilities, bandwidth management, and latency analysis. The integration of machine learning techniques has made SDN infrastructures smarter and more autonomous. Both supervised and unsupervised learning algorithms, as well as reinforcement learning methods, were utilized to perform performance analyses under different network conditions. Experiments demonstrated the effectiveness of machine learning-assisted approaches, particularly in predicting network traffic and detecting anomalies. The results reveal that SDN systems enhanced with machine learning achieve superior performance, lower latency, and better resource management compared to traditional network architectures. This thesis underscores the innovative potential of SDN and machine learning integration for network management and establishes a foundation for the design of future intelligent networks. Consequently, it provides significant contributions to both academic research and industrial applications.