İ-neslinde dini eğilimin sosyo-psikolojik yansımaları: Aydın ortaöğretim öğrencileri örneği
Socio-psychological reflections of religious tendency in the I-generation: The case of aydin secondary school students
  1. Tez No: 933743
  2. Yazar: DERYA CİNGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Son yıllarda özellikle genç kuşaklarda dini eğilim ve yönelimlerde birtakım değişimler gözlenmektedir. Bu değişim ve dönüşümün altında yatan sosyo-psikolojik değişkenlerin etkisi gençlerde dini yönelim, dini algı ve tanrı tasavvuruna etki etmektedir. Bu amaçla çalışmamızda gençlerdeki din algısı, dini yönelim ve Tanrı tasavvurunun sosyo psikolojik açıdan incelenmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023 2024 eğitim öğretim yılı Aydın ili Efeler ilçesinde ortaöğretimde okuyan 582 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Dini Eğilim Ölçeği”,“Demografik Bilgiler Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Tek yönlü Anova ve Bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin dini eğilim puanlarının cinsiyet, dini yönelim, okul türü, sınıf düzeyi, annenin eğitim düzeyi, ebeveyn tutumu, ebeveynle yaşama durumu, ebeveynlerin dini tutum ve davranışları, ilk dini eğitim alınan yer, dini inanç ve tutum kaynakları göre farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, there have been some changes in religious tendencies and orientations, especially among the younger generations. The influence of the socio-psychological variables underlying this change and transformation affects religious orientation, religious perception and god conception in young people. For this purpose, our study aims to examine the perception of religion, religious orientation and God conception in young people from a socio-psychological point of view. The study group of the study consists of 582 students studying in secondary education in Efeler district of Aydın province for the 2023-2024 academic year. The“Religious Tendency Scale”,“Demographic Information Form”were used as data collection tools in the research. One-way Anova and Independent sample t-test were used in the analysis of the data. As a result of the research, the religious tendency scores of the students were differentiated according to gender, religious orientation, school type, class level, mother's education level, parental attitude, living situation with parents, parents' religious attitudes and behaviors, place of first religious education, sources of religious beliefs and attitudes.