Mavi bölgelerde yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarının uzun yaşama etkisi: Gökçeada örneği
The effect of nutritional habits of people living in blue zones on longevity: Gökçeada example
  1. Tez No: 933756
  2. Yazar: ÖZNUR KIZILASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünya üzerinde farklı coğrafyalarda bulunan 100 yaş ve üzeri nüfusun yoğun olarak yaşadığı bazı bölgeler belirlenmiştir. Bu bölgeler 'Mavi bölgeler-Blue ZonesPower9' olarak isimlendirilmiştir. Sağlıklı ve uzun ömre etki eden genetik faktörlerin %20-22 oranında olduğu geri kalan paydanın ise beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzları olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada'da yaşayan insanların beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda bu çalışmada Gökçeada'da yaşayan yaşlı nüfusun Mavi bölgelerde yaşayan insanlarla ortak paydaları ortaya konmak istenmektedir. Çalışmada karma analiz yöntemi kullanılmıştır. Gökçeada merkez ve çeşitli köylerinde yaşayan 70 yaş ve üzeri 50 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Gökçeada'da yaşayan yaşlı nüfusun çoğunluğunun sebze ağırlıklı beslendiği, bakliyat tüketiminin, süt tüketiminin ve çerez tüketiminin fazla olduğu bununla birlikte alkol tüketiminin de düşük olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu bulgular bize Gökçeada'daki yaşlı nüfusun beslenme alışkanlıkları ile Mavi bölgelerde yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarının benzer olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma sonucunda Gökçeada'da aile ve komşuluk ilişkilerinin güçlü olduğu, fiziksel aktivite olarak yürüyüş, bahçe işleri, ev işlerini tercih ettikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Bu durum bireylerin yaşam kalitesini arttırarak sağlıklı ve uzun yaşamı olumlu yönde desteklemektedir. Sonuç olarak Gökçeada'nın temiz havasının, doğal su kaynaklarının, organik beslenme alışkanlıklarının bireylerde sağlıklı yaşlanmayı teşvik ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Some regions where the population aged 100 and over is densely populated in different geographies around the world have been identified. These regions have been named as 'Blue Zones-Blue ZonesPower9'. It is known that genetic factors affecting healthy and long life are 20-22% and the remaining denominator is nutritional habits and lifestyles. This study aims to examine the nutritional habits and lifestyles of people living in Gökçeada, the largest island in Turkey. In this sense, this study aims to reveal the common denominators of the elderly population living in Gökçeada with people living in the Blue regions. The mixed analysis method was used in the study.Face-to-face interviews were conducted with 50 people aged 70 and over living in the center of Gökçeada and various villages using a semi-trained interview formula. SPSS program was used to analyze the data obtained from the study. As a result of the study, it was determined that the majority of the elderly living in Gökçeada had a plant-based diet, their legume, milk and snack consumption were high, but their alcohol consumption was low. These findings show us that the care of the elderly in Gökçeada and the sharing of people living in the Blue Parts are similar. In addition, as a result of the study, it was found that family and neighborhood relations are strong in Gökçeada, and walking, gardening and housework are preferred as physical activities. This situation increases the standard of living you will live and positively supports a healthy and long life. As a result, it was seen that the clean air, natural waters and organic nutrition of Gökçeada encourage healthy aging in individuals.