Farklı öğretim kademelerindeki destek eğitim odası uygulamasına yönelik paydaş deneyimlerinin incelenmesi
Examination of stakeholder experiences on support education room implementation at different education levels
  1. Tez No: 933765
  2. Yazar: GÜRCAN GÜNHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA BİRKAN GÜLDENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, ikinci ve üçüncü kademe okullardaki destek eğitim odası uygulamasında karşılaşılan güçlüklerin ilgili paydaşların görüşlerine dayalı olarak incelenmesidir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Araştırmaya toplam 25 paydaş katılmış olup veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerden 4 adet tema oluşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre katılımcılar destek eğitim odasını tartışmasız öneme sahip bir uygulama olarak görmektedirler. Katılımcılar destek eğitim odası uygulama saatlerinin yetersiz olduğunu, eğitim materyalleriyle donatılmış ayrı sınıflara gereksinimleri olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca branş öğretmenleri engelli öğrencilerin eğitsel ihtiyaçları hakkında yardıma gereksinim duyduklarını ifade etmişlerdir. Görüşmeye dahil olan katılımcıların tamamı destek eğitim odası uygulamasının birtakım eksikliklerinin olmasının yanında bu uygulamanın eksikliklerinin giderilerek daha olumlu çıktılarla eğitime devam edilmesi gerektiğini öneri olarak dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the difficulties encountered in the implementation of support education rooms in second and third level schools based on the opinions of relevant stakeholders. In this study, the qualitative research design was used and semi-structured interviews were conducted. A total of 25 stakeholders participated in the research and the data were analyzed using the content analysis technique. 4 themes were created from the data obtained. According to the research findings, the participants see the support training room as an application of unquestionable importance. Participants stated that the hours of the support training room were insufficient and that branch teachers also needed help with the educational needs of disabled students. All participants included in the interview suggested that the support training room application has some shortcomings and that the shortcomings of this application should be eliminated and the training should be continued with more positive outcomes.