The ideological contestation over the Istanbul Convention in Türkiye: Anti-gender movements and feminist struggle
Türkiye'de İstanbul Sözleşmesi konusunda ideolojik çekişme: Toplumsal cinsiyet karşıtı hareketler ve feminist
- Tez No: 933781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN, PROF. DR. HANDE ESLEN ZİYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu tez, Türkiye'de İstanbul Sözleşmesi'nin (İS) onaylanması ve sözleşmeden çekilme konusunda toplumsal cinsiyet savunuculuğu hareketi ile toplumsal cinsiyet karşıtı hareket arasındaki ideolojik mücadeleyi araştırmaktadır. İS'nin onaylanması sürecinde ve öncesinde yaygın bir kamuoyu desteği ve siyasi irade bulunmasına rağmen, Türkiye Sözleşme'nin kabulünden yalnızca on yıl sonra sözleşmeden çekilen ilk ülke olmuştur. Bu tezde, İS etrafındaki tartışmalar çekişmeli siyaset çerçevesinin merceğinden analiz edilmiştir. Bu araştırma, Türkiye'de toplumsal cinsiyet karşıtı hareketin kendisini toplumsal cinsiyet savunuculuğuna karşı ideolojik bir karşı hareket olarak yapılandırdığını savunmaktadır. Araştırma, toplumsal cinsiyet karşıtı aktivizmin ve İS karşıtı kampanyanın koordineli söylemsel çabalarını sorunsallaştırmakta ve aynı zamanda çekilme sürecinde ve sonrasında Türkiye'deki feminist hareketin toplumsal cinsiyet karşıtı harekete nasıl karşılık verdiğini analiz etmektedir. Toplumsal cinsiyet karşıtı savunucuların İS'yi ötekileştirdiklerini ve mesajlarını toplumun daha geniş kesimlerine nasıl yaydıklarını açıklayabilmek için bu çalışma, muhafazakâr medya kuruluşlarındaki ilgili haberleri eleştirel söylem analizi kullanarak 2020 ve 2023 yılları arasındaki dönemi kapsayan bir şekilde analiz etmiştir. Toplumsal cinsiyet savunucusu aktörler ile İS'yi nasıl algıladıkları ve toplumsal cinsiyet muhafazakâr ideolojik saldırılara yanıt vermek için hareket repertuarlarını nasıl güncellediklerini araştırmak amacıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla, bu çalışma, İS sonrası dönemin sonuçlarını, feminist aktörlerin toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı mücadelelerinin anlamı ve mirasına ilişkin düşüncelerini,“temkinli aktivizm”ve“sessiz mücadele”stratejilerine başvuran toplumsal cinsiyet savunuculuğu aktivizminin beklentilerini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation inquiries into the ideological contestation between the gender advocacy movement and anti-gender movement surrounding the ratification of and withdrawal from the Istanbul Convention (IC) in Türkiye. Despite widespread public support and the political will for the IC before and during its ratification, Türkiye became the first country to withdraw from the Convention only a decade after its adoption. Disputes surrounding the IC in this dissertation are analyzed through the lens of the contentious politics framework. This research argues that the anti-gender mobilization in Türkiye has structured itself as an ideological countermovement to gender advocacy. Hence the study problematizes the coordinated discursive efforts of anti-gender activism and the anti-IC campaign, and analyzes how Türkiye's feminist movement has been responding to the anti-gender movement during and after the withdrawal from the IC. To illustrate how anti-gender advocates stigmatized the IC and disseminated this interpretation to broader society, this research employed a critical discourse analysis to relevant news from conservative media outlets between 2020 and 2023. In addition, semi-structured in-depth interviews were also conducted with gender advocacy actors to tap into their perception of the IC and how they have updated their movement repertoires to respond to gender-conservative ideological attacks. Hence, the study also underlined the consequences of the immediate post-IC era, the feminist actors' reflections on the meanings, and legacies of their struggles against gender-based violence and the prospects of gender advocacy as they have resorted to strategies of“cautious activism”and a“silent struggle.”