İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin ahlaki olgunlukları ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between the moral maturity and critical thinking tendencies of primary school 4th grade students
- Tez No: 933782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin ahlaki olgunluk ve eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bununla birlikte cinsiyet, kardeş sayısı, okul türü, anne-baba eğitim durumu ve algılanan gelir düzeyi gibi çeşitli demografik değişkenlere göre, öğrencilerin ahlaki olgunluk düzeylerinde ve eleştirel düşünme eğilimlerinde anlamlı farklılıklar olup olmadığını belirlemek hedeflenmiştir. Araştırma, nicel bir yöntem olarak ilişkisel tarama modeline dayanmıştır. Araştırmanın evreni, Sakarya ilinin Erenler ilçesindeki tüm ilkokulların 4. sınıflarında öğrenim gören 1197 öğrenciden oluşmuştur. Basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 357 öğrenci çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Demografik Özellikler Formu, Ahlaki Olgunluk Ölçeği (AOÖ) ve Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği'nden (EDEÖ) faydalanılmıştır. Verilerin analizi bir istatistik paket programı ile yapılmış, ölçeklerin güvenirliği Cronbach Alpha katsayısı ile belirlenmiştir. Analizlerde normallik testi sonrası uygun testler kullanılarak veriler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin ahlaki olgunluk düzeylerinin yüksek, eleştirel düşünme eğilimlerinin orta seviyenin üstünde olduğu tespit edilmiştir. Ahlaki olgunluk ile eleştirel düşünme eğilimleri arasında pozitif yönde orta seviyede ilişki saptanarak, AOÖ toplam puanı ile EDEÖ ''Açık Fikirlilik'' alt boyutu arasında yüksek düzeyde, AOÖ ''Çıkarcılık'' alt boyutu ile EDEÖ ''Açık Fikirlilik'' alt boyutu arasında ise yüksek düzeyde pozitif ilişki olduğu anlaşılmıştır. Öğrencilerin ahlaki olgunluk düzeyleri, okul türü ve kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken, cinsiyet, algılanan gelir düzeyi, anne ve baba eğitim durumu gibi değişkenlere göre anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Eleştirel düşünme eğilimlerinde, cinsiyet ve okul türüne göre anlamlı farklılıklar saptanmış, anne ve baba eğitim durumu ile kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Algılanan gelir düzeyine göre yalnızca EDEÖ ''Meraklılık'' alt boyutunda eleştirel düşünme eğilimlerinin farklılaştığı görülmüştür. Çalışmada ahlaki olgunluk ve eleştirel düşünme eğilimi ilişkili bulunduğundan eleştirel düşünmeyi destekleyen eğitim programlarının, ahlaki olgunluk becerilerinin de göz önüne alınarak yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between moral maturity and critical thinking tendencies of 4th grade primary school students. In addition, it was aimed to determine whether there were significant differences in moral maturity levels and critical thinking tendencies of students according to various demographic variables such as gender, number of siblings, type of school, education status of parents and perceived income level. The research was based on the relational screening model as a quantitative method. The universe of the study consisted of 1197 students studying in 4th grade of all primary schools in Erenler district of Sakarya province. 357 students determined by simple random sampling method constituted the sample of the study. Demographic Characteristics Form, Moral Maturity Scale (MMS) and Critical Thinking Tendencies Scale (CTTS) were used as data collection tools. Data analysis was done with a statistical package program and the reliability of the scales was determined by Cronbach Alpha coefficient. In the analyzes, the data were evaluated using appropriate tests after the normality test. As a result, it was determined that the students' moral maturity levels were high and their critical thinking tendencies were above the medium level. A positive medium level relationship was determined between moral maturity and critical thinking tendencies, and a high level of positive relationship was found between the MMS total score and the ''Open-Mindedness'' sub-dimension of the MMS, and a very high level of positive relationship was found between the MMS ''Self-interest'' sub-dimension and the ''Open-Mindedness'' sub-dimension of the MMS. While the students' moral maturity levels did not show any significant difference according to the variables of school type and number of siblings, significant differences emerged according to variables such as gender, perceived income level, and mother and father's education status. In critical thinking tendencies, significant differences were found according to gender and school type, but no significant difference was found according to the variables of mother and father's education status and number of siblings. It was observed that critical thinking tendencies differed only in the sub-dimension of CTTS“Curiosity”according to the perceived income level. Since moral maturity and critical thinking tendency were found to be related in the study, it is recommended that educational programs supporting critical thinking should be structured by taking into account moral maturity skills.