Neoliberal subject and publicity: The case of middle level professionals in Türkiye
Neoliberal özne ve kamusallık: Türkiye'de orta düzey profesyoneller örneği
- Tez No: 933795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu tez,“neoliberal özneleşme”yi ve neoliberal kapitalizm koşullarında kolektif eylem ve kamusallığa dair engel ve olanakları incelemeyi amaçlamaktadır.“Neoliberal özne”üzerine mevcut literatür,“demokratiksizleşme”tezini savunmakta, tüm yaşam alanlarında homo economicus olarak davranan ve düşünen, ekonomikleşmiş bireylerin ortaya çıktığını, bu bireylerin siyasal bilince sahip vatandaşların yerini aldığını öne sürmektedir. Bu görüş, 1980'lerden bu yana Batı ile paralel bir neoliberal dönüşüm yaşayan Türkiye'den bir vaka çalışmasıyla sorgulanmaktadır. Çalışma, Türkiye'nin özel sektör istihdamı açısından en büyük iki şehrinden“insan sermayesi”teorisiyle ilişkili oldukları düşünülen kırk orta düzey profesyonel ile gerçekleştirilmiştir. Derinlemesine görüşmeler yoluyla, görüşmecilere neoliberal bağlamdaki gerçeklikleri, stratejileri ve kolektif eylem ile kamusallığa yönelik tutumları sorulmuştur. Araştırma bulguları, bu bireylerin ekonomikleşmiş davranışlarının neoliberal öznellik ya da beşerî sermaya teorisine dair söylem tarafından değil, neoliberalizmin üretim düzeyinde, yönetim düzeyinde, birikim düzeyinde ve siyasi düzeyde sebep olduğu zorunlulukları tarafından belirlendiğini ortaya koymaktadır. Bu tez, neoliberal öznelliğin bireylerin tercihlerini veya ufuklarını yansıtmadığını; daha ziyade, onların sınırlarını teşkil ettiğini savunmaktadır. Bu nedenle, neoliberal dönemde özneler yalnızca neoliberalizmin işlevsel bir parçası olmaya indirgenmemeli, neoliberal kapitalizm içindeki konumlarından kaynaklanan çelişkileri ve ortak maddi deneyimler üzerinden şekillenen kamusal eğilimleri de göz önünde bulundurlarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to explore“neoliberal subjectivation”and barriers and possibilities toward the collective action and public engagement under neoliberal capitalism. The existing literature on the“neoliberal subject”often promotes the idea of“de-democratization,”suggesting the emergence of economized individuals who behave and think as homo economicus in all areas of life. This kind of subject is argued to replaces the politically conscious citizens. This view is contested through a case study from Turkey, which has undergone neoliberal transformation in tandem with the West since the 1980s. The study focuses on forty professionals from Turkey's two largest cities in terms of the private sector employment. They are selected for their relevance to the“human capital”theory. Through in-depth interviews, they were asked about their realities and strategies in the neoliberal context, as well as their attitudes toward collective action and public engagement. The research findings reveal that the economized behaviors of these individuals are not driven by the discourse of neoliberal subjectivity or human capital theory but by the imperatives of neoliberalism, which manifest in the production level, administration level, accumulation level, and political level. This thesis asserts that neoliberal subjectivity does not represent preferences or perspectives of individuals; instead, it reflects their limits. Therefore, subjects in the neoliberal period should not be degraded to being a mere functional component of neoliberalism, but should be addressed by taking into account the contradictions arising from their position within neoliberal capitalism and their public tendencies shaped by common material experiences.