A new wave of 'High-Skilled' migration from Türkiye: Call centre workers in Athens
Türkiye'den yüksek nitelikli göçün 'Yeni Dalgası': Atina'daki çağrı merkezi çalışanları
  1. Tez No: 933809
  2. Yazar: HELİN KARDELEN KAVUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den üniversite eğitimi almış gençlerin Atina'daki küresel çağrı merkezlerinde çalışmak üzere Yunanistan'a göç ettiği yeni bir göç eğilimini incelemektedir. Türkiye'den göç üzerine yapılan mevcut araştırmalar temel olarak iki bakış açısını benimsemiştir: vasıflı yeteneklerin kaybına odaklanan beyin göçü yaklaşımı ve göçmenlerin yüksek eğitim seviyelerini, seküler yönelimlerini, sosyoekonomik statülerini ve kentsel geçmişlerini vurgulayan yeni dalga perspektifi. Türkiye'den yüksek vasıflı göçü inceleyen geniş bir literatür olsa da, bu literatür ağırlıklı olarak başta Almanya olmak üzere tercih edilen Batı ülkelerine göç eden yazılım mühendisleri, finans uzmanları, tıp doktorları, akademisyenler ve öğrenciler gibi üst düzey profesyonellere odaklanmaktadır. Bu boşluğu ele alan bu çalışma, Türkiye'nin son dönemdeki göç eğilimlerinin göz ardı edilen bir bileşenine ışık tutmaktadır: Yunanistan'ın Atina kenti gibi şehirlerde Avrupa'ya erişebilecekleri çağrı merkezlerinde geçici çalışmayı içeren farklı bir göç stratejisi kullanan genç, eğitimli bireyler. Çalışma, Yunanistan'daki çağrı merkezi istihdamının Türkiye'nin eğitimli gençleri için bir göç stratejisi olarak nasıl işlediğini ve göç süreçlerinin çeşitli aşamalarında hareketsizlikle karşılaştıklarında kullandıkları stratejileri araştırmaktadır. Bu soruları yanıtlamak için, Ekim 2021 ile Şubat 2022 tarihleri arasında Atina'da beş ay süren etnografik saha çalışması yapılmış ve 31 göçmenle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, yeni Avrupa gençlik hareketlilikleri ile Türkiye'nin yeni dalga göçü arasında güçlü paralellikler olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, her iki eğilim de büyük ölçüde ekonomik olmayan faktörler tarafından motive edilirken, yapısal engeller Türkiye'nin yeni dalga göçmenlerine farklı hareketsizlik (immobility) biçimleri dayatmakta ve göç yörüngelerini birçok aşamada şekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines a novel migratory trend in which university-educated young people from Türkiye migrate to Greece to work in global call centres in Athens. Existing research on migration from Türkiye has primarily adopted two perspectives: the brain drain approach, which focuses on the loss of skilled talent, and the new wave perspective, which highlights migrants' higher education levels, secular orientation, socioeconomic status, and urban backgrounds. While extensive literature explores highly skilled migration from Türkiye, it predominantly focuses on top-tier professionals—such as software engineers, finance specialists, medical doctors, academics, and students—who migrate to preferred Western destinations, particularly Germany. Addressing this gap, this study sheds light on an overlooked component of Türkiye's recent migration trends: young, educated individuals who employ a distinct migratory strategy, involving temporary work in call centres in cities like Athens, Greece, from which they can access Europe. The study explores how call centre employment in Greece functions as a migration strategy for Türkiye's educated youth and the strategies they employ when confronted with immobility at various stages of their migration process. To answer these questions, five months of ethnographic fieldwork were conducted in Athens between October 2021 and February 2022, including in-depth interviews with 31 migrants. Findings reveal strong parallels between new European youth mobilities and Türkiye's new wave migration. However, while both trends are largely motivated by non-economic factors, structural barriers impose distinct forms of immobility on Türkiye's new wave migrants, shaping their migration trajectories at multiple stages.