Analyzing educational mismatches in Turkish labor market addressing different estimation methods
Türkiye işgücü piyasasında eğitim uyumsuzluklarının farklı tahmin yöntemleri ile analizi
- Tez No: 933808
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez, Türkiye iş gücü piyasasında eğitim uyumsuzluğunu ve bunun ücretler üzerindeki etkisini, ileri ekonometrik yöntemler kullanarak kapsamlı biçimde analiz etmektedir. Araştırma, önce genişletilmiş Heckman seçim modeli ile istihdama katılımdaki seçilim yanlılığını düzeltmekte, ardından eğitim düzeyi ve eğitim uyumsuzluğunun ortak içselliğini araçsal değişken (IV) teknikleriyle ele almakta ve son olarak koşulsuz kantil regresyonu ile ücret etkilerinin dağılımdaki farklılıklarını yakalamaktadır. Ampirik bulgular, seçim yanlılığı ve içsellik sorunları giderildiğinde, eğitim düzeyi ve eğitim uyumsuzluğunun ücretler üzerindeki etkilerinin geleneksel tahminlerin belirttiğinden çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Araçsal değişken sonuçları, eğitimin getirisinin önemli ölçüde daha yüksek, uyumsuzluk kaynaklı ücret cezalarının ise belirgin şekilde daha büyük olduğunu ortaya koymaktadır. Aşırı eğitimli çalışanlar, benzer niteliklere sahip uyumlu çalışanlara göre çok daha düşük ücretler elde ederken, yetersiz eğitimli çalışanların ücret kayıpları önceki tahminlere göre daha fazladır. IV ile seçim yanlılığı düzeltmesinin bir arada kullanılması, standart modellerin eğitim uyumsuzluğunun gerçek maliyetlerini ciddi anlamda eksik tahmin ettiğini kanıtlayan en güçlü sonuçları vermektedir. Ayrıca, uyumsuzluk cezaları ücret dağılımına göre önemli farklılıklar göstermekte; düşük ücretliler en büyük göreli kayıpları yaşarken, yüksek ücretlilerde kayıplar sınırlı olup, hatta bazı durumlarda hafif primler gözlenebilmektedir. Sonuç olarak, tezden elde edilen bulgular, standart yöntemlerin eğitim uyumsuzluğundan kaynaklanan ücret kayıplarını ciddi ölçüde eksik tahmin ettiğini ortaya koymaktadır. Çok boyutlu yaklaşımların kullanılması ise daha doğru ve güvenilir sonuçlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This is an abstract. This dissertation provides a comprehensive analysis of educational mismatch in Turkish labor market and its impact on wages by addressing key econometric challenges through advanced estimation methods. The research first corrects for non-random selection into employment using an augmented Heckman selection model, then tackles the joint endogeneity inherent in both education and educational mismatch with instrumental variable (IV) techniques and finally captures the variation in wage effects across the distribution using unconditional quantile regression. The empirical findings reveal that both selection bias and endogeneities are addressed both educational attainment and mismatch exert much higher effects on earnings than conventional estimates suggest. The IV results indicate a substantially higher return to schooling and far greater wage penalties for mismatch. Overeducated employees are found to earn markedly less than comparable well-matched peers, and undereducated employees suffer a considerably larger wage deficit than previously estimated. Combining IV with selection correction yields the largest effects confirming that standard models severely understate the true costs of mismatch. Finally, penalties derived from educational mismatch vary markedly across the wage distribution: lower-wage workers suffer the largest relative wage losses when overeducated or undereducated, while higher-wage mismatched workers experience much smaller earnings penalties and may even benefit slight wage premiums in certain cases. Overall, the dissertation's results demonstrate that standard methods severely underestimate the wage penalties associated with educational mismatch. Using multi-faceted approaches provides more accurate and robust results.