Modern warfare and religious motivations within non-state armed groups: The cases of Hezbollah and the Scorpion
Modern savaş ve dini motivasyonlar devlet dışı silahı gruplar içinde: Hizbullah ve Scorpion vakaları
  1. Tez No: 933814
  2. Yazar: RACHED ABDUL KADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAR VURAL JANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Hizbullah ve Scorpion ile ilgili özel bir vaka çalışmasıyla, devlet dışı silahlı gruplar arasındaki savaşların değişen dinamiklerini inceliyor. Çalışmada, bu devlet dışı silahlı grupların içindeki dini inançları da incelendi ve bu grupların oluşturulma sürecini ve proxy olarak kullanımı hakkında bilgi verdi. Çalışma, devlet dışı silahlı grupların savaşa artan katılımını ve bu devlet dışı silahlı grupların her birinin kuruluş nedeni olan dini ideolojiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, dini bir ideolojinin bu gruplardaki katılımcılar için ne ölçüde motivasyon işlevi görebileceğini ortaya çıkaracaktır. Giriş, konunun ve savaşın evriminin tarihsel geçmişini, savaşların evrimini ve dini ideolojilerin devlet dışı silahlı grupları nasıl teşvik edebileceğine dair genel bilgi sağlar. Çalışma“Savaşların Nesillerini”inceliyor Çalışma,“Hybrid Savaş”ve“Proxy Savaşı”nın ortaya çıkışını tarihsel bir bakış açısıyla araştırıyor. Bu araştırma öncelikle iki devlet dışı silahlı grup, Hizbullah ve Scorpion'un ortaya çıkışını ve dini motivasyonlarını analiz etmeye odaklanacak, aynı zamanda İran'ın Hizbollah'a verdiği devlet desteği ve Sırbistan'ın Scorpio'ya verdiği desteği de ele alacak. Sonuç bütün çalışmayı özetliyor ve aynı zamanda araştırma sorularını da yanıtlıyor, bu devlet dışı silahlı gruplar içinde dini ideolojinin rolünü vurguluyor ve bu grupların modern çağda aracı olarak kullanıldıkları fikrini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This research examines the shifting dynamics of warfare among Non-State armed groups, with a special case study about Hezbollah and The Scorpion. The study also examines the religious beliefs within these Non-State armed groups, which inform the process of their creation and their use as proxies. The study aims to explore the increasing involvement of non-state armed groups in war and the religious ideology that was the reason behind the creation of each of these Non-state armed groups, the study will find out to what extent a religious ideology can serve as a motivation for participants within these groups. The introduction provides a historical background of the topic and the evolution of warfare, general information has been given on the evolution of wars and how religious ideologies can encourage Non-State armed groups. The study examines“Generations of War”The study investigates the emergence of“Hybrid War”and“Proxy War”from a historical background perspective. This research will be primarily concentrated on analyzing the emergence of the two Non-state armed groups, Hezbollah and The Scorpion, and their religious motivations, also the state support given to Hezbollah by Iran and Serbian support for The Scorpion will be discussed. The conclusion summarizes the entire study, and it also answers the research questions, highlighting the religious ideology role within these Non-state armed groups, and the idea of them being used as proxies in the modern era.