Tekne ve yük sigortalarında sigortacının kanuni halefiyeti
Legal subrogation right of the insurer in hull and cargo insurance
  1. Tez No: 933867
  2. Yazar: BURAK SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİM ÜNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Halefiyet, sigortacıya sigorta sözleşmesi çerçevesinde sigortalıya ödemiş olduğu tazminatı zarar sorumlusundan tahsil etme imkanı verdiği için sigorta primlerine de etki ettiği kabul edilen önemli bir kurumdur. Bu nedenle, sigortacının bu hakka hangi koşullarda sahip olacağını ve taraflar açısından ne gibi sonuçlar doğacağını belirlemek gerekmektedir. Çalışmamız kapsamında bu kurumu -her ne kadar İngiliz Hukukuna kısaca değinsek de6102 s. TTK ve dolayısıyla Türk Hukuku ile sınırlı olarak ve tekne ve yük sigortaları çerçevesinde ele aldık. Tekne ve yük sigortaları bazı noktalarda hususiyet arz ettiği için genel bu sözleşmelerin anlamını, tarihçesini ve tarafların bu sözleşmelerden doğan borçlarını incelememiz gerekmiştir.Nihayet, tekne ve yük sigortalarını genel olarak tanıttıktan sonra halefiyet kavramını, bu kavramın benzer kavramlarla olan ilişkisini, kavramı düzenleyen normun uygulanma koşullarını ve kanuni şartların gerçekleşmesi halinde taraflar/zarar sorumlusu açısından yaratacağı sonuçları irdelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Subrogation is a significant legal concept, as it makes possible for the insurer to recover the compensation paid to the insured under the insurance contract from the party responsible for the damage, thereby impacting insurance premiums. Therefore, it is essential to determine the conditions under which the insurer may exercise this right and the possible conclusions for the parties involved.Within the scope of our study, we have examined this concept —briefly touching upon English law— exclusively within the framework of Turkish law, as regulated under the Turkish Commercial Code No. 6102, and specifically in the context of hull and cargo insurance. Given that hull and cargo insurance possess particular characteristics, it was necessary to analyze the meaning, history, and obligations arising from these contracts.Finally, after providing a general introduction to hull and cargo insurance, we sought to analyze the concept of subrogation, its relationship with similar concepts, the conditions for applying the relevant legal provision, and the consequences it will create for the parties involved or the liable party, should the legal conditions be met.