Sağlık çalışanlarının cam tavan sendromu ve sinizm algılarının örgütsel bağlılık üzerine etkisi
The effect of glass ceiling syndrome and cynicism perceptions of health workers on organizational commitment
  1. Tez No: 933868
  2. Yazar: HİCRAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ŞAHİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çalışanların cam tavan sendromu ve sinizm algılarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, İstanbul İli Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent ve İstasyon mahallelerinde faaliyet gösteren kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde görev alan sağlık çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiş olup, sağlık sektöründeki örgütsel dinamiklerin anlaşılmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır. Cam tavan sendromu, bireylerin kariyerlerinde karşılaştıkları görünmez engelleri ifade ederken, sinizm algısı, çalışanların örgütlerine karşı duyduğu olumsuz tutum ve güven eksikliğini tanımlamaktadır. Örgütsel bağlılık ise bireylerin örgüt hedef ve değerleriyle bütünleşme düzeyini ifade etmektedir. Çalışma nicel bir araştırmadır ve çalışmada veri toplama aracı olarak cam tavan engelleri ölçeği, sinizm algısı ölçeği ve örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre cam tavan engelleri ölçeğinin tüm boyutlarının örgütsel bağlılık üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. (p≥0,05) Sinizim algısında ise sadece duyuşsal sinizm tutumunun örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür (p=0,000<0,05). Sağlık çalışanlarının duyuşsal sinizm tutumlarındaki bir birimlik değişim onların örgütlerine bağlılığını değiştirmektedir. Eğer kurumlarında adaletsizlik, samimiyetsizlik varsa ve beklentilerini karşılayacak bir adım atılmıyorsa çalışanların örgütlerine olan bağlılıkları azalacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of employees' perceptions of glass ceiling syndrome and cynicism on organizational commitment. The research was conducted on healthcare professionals working in public and private hospitals operating in Ataken and İstasyon neighborhoods of Küçükçekmece district of Istanbul province and aims to contribute to the understanding of organizational dynamics in the healthcare sector. Glass ceiling syndrome refers to the invisible obstacles that individuals face in their careers, while cynicism perception defines the negative attitude and lack of trust that employees have towards their organizations. Organizational commitment refers to the level of integration of individuals with organizational goals and values. The study is a quantitative research and glass ceiling barriers scale, cynicism perception scale and organizational commitment scale were used as data collection tools. According to the results of regression analysis, it was seen that all dimensions of the glass ceiling barriers scale had no effect on organizational commitment (p≥0.05). In cynicism perception, only affective cynicism attitude had a significant effect on organizational commitment (p=0.000<0.05). A one-unit change in affective cynicism attitudes of healthcare workers changes their commitment to their organizations. If there is injustice, insincerity and insincerity in their organizations and if no steps are taken to meet their expectations, employees' commitment to their organizations will decrease.