Patates adi uyuz hastalık etmeni Streptomyces türlerinin tanılanması ve antagonist bakteriler ile biyolojik mücadele olanaklarının araştırılması
Characterization of Streptomyces species causing potato common scab disease biological control potentials of antagonist bacteria
  1. Tez No: 933878
  2. Yazar: NİDA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNUR ELÇİ, DOÇ. DR. ADEM BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, Niğde, Nevşehir, Konya, Kayseri ve Hatay illerinde yapılan arazi çalışmaları ile patates adi uyuz hastalığına özgü çukur, kabarık ve yüzeysel ağ lezyonları gösteren patates yumruları toplanmıştır. Toplanan yumrulardan izolasyonlar yapılmış ve elde edilen izolatların patojenisitesi testlenmiştir. Patojenik özellikte olan izolatlar morfolojik, biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle tür düzeyinde karakterize edilmiştir. Çalışmalar sonucunda patojenik Streptomyces türlerinin S. scabiei, S. europaeiscabiei, S. stelliscabiei, S. bottropensis, S. caniscabiei ve S. turgidiscabies olduğu belirlenmiştir. S. turgidiscabies moleküler olarak ilk kez tanılanmış ve S. caniscabiei'nin ülkemiz için ilk kayıt olduğu belirlenmiştir. Topraktan elde edilen antagonistik bakteri izolatlarının S. scabiei'ye karşı biyokontrol etkinlikleri in vitro ve in vivo koşullarda araştırılmıştır. In vitro çalışmalarında kullanılan 235 adet izolattan T1c (Bacillus cereus), T15o (Pseudomonas baetica) ve Kn1c (Paenarthrobacter nitroguajacolicus) izolatlarının hastalığı engellemede diğerlerine göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Bu antagonistler iki farklı uygulama (patojen ve antagonist aynı anda/önce antagonist sonra patojen) ile S. scabiei'ye karşı denenmiş ve izolatların hepsi etmeni engellemede etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, potato common scab disease symptoms such as deep pitted, netted, and star-shaped were collected from field surveys conducted in the provinces of Niğde, Nevşehir, Konya, Kayseri, and Hatay. Isolations were performed from the collected tubers, and the obtained strains were evaluated for pathogenicity. Pathogenic strains were characterized by using morphological, biochemical, and molecular methods. The results identified pathogenic Streptomyces species including S. scabiei, S. europaeiscabiei, S. stelliscabiei, S. bottropensis, S. caniscabiei, and S. turgidiscabies. Notably, S. turgidiscabies was identified molecularly for the first time, and S. caniscabiei was reported in the country for the first time. Subsequently, the biocontrol efficacy of antagonistic bacterial strains isolated from soil was investigated against the pathogen under in vitro and in vivo conditions. Among the 235 strains tested in vitro, T1c (Bacillus cereus), T15o (Pseudomonas baetica), and Kn1c (Paenarthrobacter nitroguajacolicus) were found to be more effective in disease control. These strains were tested against S. scabiei using two different application methods (simultaneous application of pathogen and antagonist/antagonist followed by pathogen) and all strains were effective in inhibiting the pathogen.