Periferik akciğer lezyonlarının biyopsisinde ultrasonografi rehberliğinin başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of ultrasound guided biopsy success in peripheral lung lesions biopsy
  1. Tez No: 933877
  2. Yazar: KAZIM BURAK KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Periferik akciğer lezyonlarının biyopsisinde ultrason (US) rehberliğinin başarısını; hastaya, lezyona, kullanılan iğneye ve sitopatolog eşliğinde biyopsi yapılma durumuna ait değişkenler üzerinden değerlendirmek ve sık kullanılan bilgisayarlı tomografi (BT) rehberliği sonuçları ile karşılaştırarak tanısal yetkinliklerini belirlemek. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada Ocak 2012 ile Ocak 2023 tarihleri arasında, bölümümüze başvuran, US ve BT eşliğinde periferik yerleşimli akciğer lezyonlarından biyopsi alınan, dahil edilme ve dışlama kriterline uygun 373 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi (VKİ30 kg/m2) gibi demografik verileri; işlem sırasında kullanılan iğnenin tipi (kor iğne biyopsisi/ince iğne aspirasyon biyopsisi), boyutu (18 G/20 G), biyopsi esnasında kullanılan görüntüleme yöntemi (US veya BT), biyopsinin yerinde (on-site) yapılma durumu (var/yok olarak), biyopsi sonrası materyal yeterliliği, lezyonların patolojik sonuçları, işlem sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlar hastanemizin veri tabanından sorgulanmıştır. Biyopsi yapılan lezyonun yeri (sağ/sol, üst/orta/alt zon), iç yapısı (büyük oranda solid/büyük oranda kistik/heterojen), lezyonun boyutu ve plevral temas uzunluğu, biyopsi esnasında hastanın amfizem (var/yok) ve efüzyon (var/yok) durumu PACS sistemi üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca istatistiksel değerlendirmeler, lezyonların uzun aks boyutu baz alınarak hem niceliksel hem de ≤30 mm, 31-49 mm, ≥50 mm şeklinde; plevral temas uzunluğu da benzer şekilde hem niceliksel olarak hem de ≤20 mm, 21-29mm, ≥30 mm şeklinde kategorize edilerek yapılmıştır. Biyopsi sonrası gelişen komplikasyonlar hem var/yok şeklinde hem de Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsünün yayınladığı CTCAE v5.0 (“Common Terminology Criteria for Adverse Events”[Olumsuz Olaylar İçin Ortak Terminoloji Kriterleri]) kullanılarak sınıflandırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 27) adlı paket program kullanılarak yapılmıştır. İki nitel değişkenin birbiriyle ilişkilerinin incelenmesinde“Pearson-χ2”çapraz tabloları, materyal yeterliliğini ve komplikasyon riskini etkileyen risk faktörlerinin belirlenmesinde“Binary (ikili) Lojistik Regresyon yöntemi: Backward LR modeli”, bazı parametrelerin cut-off noktalarının hesaplanmasında“ROC”yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda sensitivite, spesifisite, pozitif öngörü ve negatif öngörü değerlerini US ve BT eşliği farketmeksizin tüm grup için için sırasıyla %83.6, %98.5, %99,6 ve %59.5; BT grubu için sırasıyla %80,1, %100, %100, %56.8; US grubu için %88.9, %95.2, %98.8, %66.7 olarak hesaplanmıştır. US ve BT eşliğinde gerçekleştirilen biyopsilerin materyal yeterlilik oranlarını sırasıyla %86.4 ve %76.9 olarak bulunmuştur ve iki yöntem arasındaki fark istatisiksel olarak anlamlıdır. (p=0,032). Kadın cinsiyetin ve obezitenin (VKİ>30 kg/m2) materyal yetersizlik riskini artırdığı; iğne boyutundaki artışın, lezyon boyutundaki artışın, yerinde (on-site) biyopsi yapmanın, US eşliğinde biyopsi yapmanın materyal yetersizlik riskini azalttığı tespit edilmiştir (p30 kg/m2), obez olmayan gruba (VKİ
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to assess the success of ultrasound (US)-guided biopsy in peripheral lung lesions by analyzing factors related to the patient, lesion characteristics, needle type and the presence of a cytopathologist during the procedure. Additionally, the study seeks to identify specific scenarios where US-guided biopsy offers advantages over the commonly used computed tomography (CT)-guided biopsy. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 373 patients who underwent US or CT-guided biopsy of peripheral lung lesions in our department between January 2012 and January 2023. Patient demographics (gender, age, and body mass index [BMI]), needle type (core needle biopsy or fine-needle aspiration biopsy), needle size (18 G or 20 G), imaging method (US or CT), on-site biopsy evaluation (presence/absence), material adequacy, pathological results, and procedure-related complications were retrieved from the hospital database. Lesion characteristics, including location (right/left; upper/middle/lower zone), internal structure (solid/cystic/heterogeneous), size, and pleural contact length, were assessed via the Picture Archiving and Communication System (PACS). Patient conditions during the procedure, such as emphysema or effusion, were also evaluated. Lesion size and pleural contact length were analyzed quantitatively and categorically. Post-biopsy complications were categorized by presence/absence and using the Common Terminology Criteria for Adverse Events (CTCAE v5.0). Statistical analyses were performed using SPSS software, employing Pearson's χ² test, Binary Logistic Regression, and Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis. Results: The sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV) for biopsies, irrespective of guidance method, were 83.6%, 98.5%, 99.6%, and 59.5%, respectively. CT-guided biopsies achieved sensitivity, specificity, PPV, and NPV of 80.1%, 100%, 100%, and 56.8%, while US-guided biopsies achieved 88.9%, 95.2%, 98.8%, and 66.7%. Material adequacy was significantly higher in US-guided biopsies (86.4%) compared to CT-guided biopsies (76.9%) (p=0.032). Material inadequacy risk was associated with female gender, obesity (BMI >30 kg/m²), small lesion size and small needle use ≤20 G and absence of on-site biopsy evaluation (p30 kg/m²) compared to non-obese. 20 G needle use had a 2.044 times greater risk of material inadequacy compared to 18 G needles. Additionally, the absence of on-site biopsy evaluation increased the risk by 1.907 times. Conversely, US guidance, larger lesions and on-site evaluation significantly reduced inadequacy risk. For every 1 mm increase in lesion size, the risk of inadequacy decreased by 1.2%. The optimal lesion size cut-off point for distinguishing material inadequacy was ≤42.5 mm, with a sensitivity of 58.7% and specificity of 56.4% (AUC=0.610; p=0.003). CT-guided biopsies, smaller lesion size and shorter pleural contact length were associated with higher risk of complications. For every 1 mm increase in lesion size and pleural contact length, complication risk decreased by 2.8%.