Küreselleşmeye katılımın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Çin Halk Cumhuriyeti örneği
The effects of globalization on economic growth: The case of the People's Republic of China
  1. Tez No: 933883
  2. Yazar: RABİA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA HEKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Literatürde küreselleşme tarihini Sanayi Devrimi'nin hatta 2. Dünya Savaşı sonrası döneme dayandıran çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Ancak küreselleşmenin tarih öncesi dönemlerde temelinin oluştuğu, şekillendiği tarihlere kadar dayandıran çalışmalar oldukça azdır. Yapılan araştırmalarda Çin coğrafyasının ve bu bölgede kurulmuş çeşitli devlet oluşumlarının küreselleşmenin doğuşu ve şekillenmesinde oldukça etkili olduğu sonucu elde edilmiştir. Tarih öncesi dönemden bugüne Çin coğrafyasında kurulmuş devlet oluşumlarının, diğer kıtalarda yer alan devlet oluşumları ile etkileşimde bulunduğu için Çin coğrafyasının günümüz Çin devleti olan Çin Halk Cumhuriyeti tezimizin ana bileşenini oluşturmaktadır. 1949'da kurulan ÇHC son 30 yılda gösterdiği yüksek ekonomik büyüme verileri ve diğer devletlerde kurduğu ekonomik etkileşimler doğrultusunda oldukça önemlidir. ÇHC'nin ekonomik büyümesinin temelinde ekonomik, sosyal, politik anlamlarda küreselleşme hareketlerinden yararlanması nedeniyle son yıllarda gelişme sürecine yönelik hakkında pek çok araştırma gerçekleştirilmiştir. İlgili çalışmada ÇHC'nin Ekonomik büyümeye ilişkin verileri yine ÇHC'ye ait çeşitli KOF endeks verileri ile Granger Nedensellik Analizi kapsamında test edilmiştir. Analiz sonucunda yalnızca ÇHC'nin seçili KOF endekseleri ile ÇHC'nin ithalat ve ihracat verileri arasında nedensellik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
eneral literature includes different beginning dates in Globalization History. Some research mentions it dates back to the Industrial Revolution but some research mentions it dates back to the post-World War era. However, general literature has rarely been researched including to beginning of the prehistoric period of Globalization History. In recent years, research conducted in Chinese geography lands and formerly established states on lands can contribute to the formation of Globalization. Since in prehistoric period, based on the Chinese states interacted with the other continent states. So our thesis's main subject is already formed by today's Chinese state, the People's Republic of China. When founded in 1949, The PRC exhibited the highest growth rates in three decades. The PRC with other countries economic interactions took advantage of three decades. Due to the PRC's benefits from economic, social, and political globalization movements, the countries growth process interest to researchers. In the related research, the PRC's economic growth data are tested with various KOF index data within the scope of Granger Causality Analysis. As a result of the analysis, it is concluded that there is causality only between the selected KOF indices of the PRC and the PRC's import and export data.