Elektronik müzik aracılığıyla kimlik ve topluluk oluşumu ve mekânın (Yeniden) üretimi: İstanbul EDM sahnesinin aktörleri ve pratikleri
  1. Tez No: 933913
  2. Yazar: ZEHRA DERYA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YILDIZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kültürel bir olgu ve pratik olarak müziğin hem bireylerin, hem de toplumların yaşamlarında insanlık tarihi boyunca büyük bir yer kapladığı aşikâr. Türünden bağımsız bir şekilde, müzik hem eğlence, hem de terapötik bir araç olmasının yanında, bir kimlik taşıyıcısı, sosyal bir etkileşim aracı ve siyasi bir ajan olarak da iş görmektedir. 1990'ların başından bu yana küresel ölçekte genişleyen rave kültürü ve elektronik müzik devriminden gecikmeli bir şekilde Türkiye'ye ithal edilen elektronik dans müziği sahnesi ve kültürü, giderek çeşitlenen alt türleri ve farklı sosyal veçheleri olan bir alan olarak değerlendirilmeye ihtiyaç duyuyor. Bu araştırmada, elektronik müzik üzerinden ve özel olarak elektronik dans müziği üzerinden gerçekleşen karşılaşmaların öz kimlik ve kolektif kimlik kurulumundaki rolünü, tarihsel bir perspektifle alanın çoğul eksenlerine bakarak tartışıldı. Dünyada ve Türkiye'de 1990'lar sonrasında yükselişe geçen ve bir anlamda alternatif olmaktan çıkarak kendine büyük sahneler ve geniş bir takipçi kitlesi bulan elektronik dans müziği sahnesi ve kültürü teorik bir tartışmanın yürütülmesi için zengin bir olanak sunuyor. Small, bir eylemlilik olarak önerdiği“musicking/müzikleme”terimini; besteleme, dinleme, dans etme, prova etme gibi farklı şekillerde pratik edilmek üzere, müziğin bütün aktörlerini sürece katan bir kavram olarak kullanıyor. Araştırmaya elektronik dans müziği sahnesine, kolektif müziklemenin insan ve insan olmayan tüm aktörleri dahil edilerek, müzikleme deneyiminin öz kimlik, kolektif kimlik ve topluluk oluşumu süreçlerinde nasıl bir rolü olduğu tartışılırken, elektronik dans müziği sahnesi ve kültürünün mekânların inşası ve yeniden üretimindeki rolüne de odaklanıldı. Aynı zamanda araştırmanın bir başka ayağını, elektronik dans müziği üzerinden bir araya gelen katılımcıların arasında oluşan birlik ve yakınlık hissi yaratıp yaratmadığı, müziğin bedenlenerek belirli davranış kalıplarına yol açıp açmadığı ve müziğe bir duyusallık ve afekt yüklenip yüklenemeyeceği de tartışıldı. Alan çalışmasında gerçekleştirilen in-situ görüşmelerde 22 görüşmeci ile müzikleme deneyimleri konuşulurken, bu kişilerin araştırma evrenini temsiliyetine özel bir önem gösterildi. Müziklemenin profesyonel, yarı profesyonel ve amatör tüm aktörlerini içermeye çalışarak yarı yapılandırılmış ve açık uçlu görüşmelere, görsel işitsel belgelemeye, katılımcı gözlemciliğine kadar pek çok yöntem de araştırma boyunca kullanıldı. Sosyal bilimler geleneği ve bugün gelinen disiplinler arasılık düşünüldüğünde tek bir yaklaşımın indirgemeciliğine düşmemek adına araştırmada sosyolojinin, iletişim antropolojisinin ve etnomüzikolojinin kavramlarından ve yaklaşımlardan yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
As a cultural phenomenon and practice, it is evident that music has occupied a significant place in the lives of individuals and societies throughout human history. Regardless of its genre, music functions not only as a means of entertainment and a therapeutic tool but also as a bearer of identity, an instrument of social interaction, and a political agent. Since the early 1990s, the electronic dance music scene and culture —imported to Turkey with some delay following the global expansion of rave culture and the electronic music revolution— have diversified in terms of subgenres and social dimensions, requiring evaluation from a historical perspective. The research examines the role of encounters facilitated by electronic music, particularly electronic dance music, in the construction of individual and collective identity. Adopting a historical perspective, it explores the multiple axes of this domain. The electronic dance music scene and culture, which gained prominence globally after the 1990s, transitioning from an alternative status to becoming a large- scale industry with a broad following, provide a rich opportunity for theoretical debate. The term musicking, proposed by Small to describe musical practice, encompasses all music-related actors in a process that includes diverse actions such as composing, listening, dancing, or rehearsing. Within the electronic dance music scene, the collective experience of musicking, which integrates both human and non- human actors, is analyzed in terms of its role in the processes of individual and collective identity formation and community building. Furthermore, the study focuses on the role of this scene and culture in the construction and reproduction of spaces. Additionally, another dimension of the research investigates whether electronic dance music fosters a sense of unity and closeness among participants, whether it induces specific behavioral patterns through bodily engagement, and whether it conveys a sensory and affective dimension. These questions are addressed by drawing on concepts from the sociology of music and ethnography. In the fieldwork, 22 in situ interviews were conducted with particular attention to the representativeness of the participants, including professional, semi-professional, and amateur actors. The research employs a variety of methods, including semi-structured and open-ended interviews, audiovisual documentation, and participant observation. Finally, adopting a transdisciplinary approach, the study incorporates concepts and methodologies from sociology, communication anthropology, and ethnomusicology, thereby avoiding the reductionism of a single perspective.