Toplumsal bellek bağlamında depremlerin, bireylerin gündelik yaşam ilişkilerine olan etkisi: Çaldıran depremi örneği
The effect of earthquakes on the daily life relationships of individuals in the context of social memory: The case of the Çaldıran earthquake
- Tez No: 933923
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışması, deprem olgusunun toplumsal bellek bağlamında incelenmesini konu edinmektedir. Çalışmanın amacı, sosyolojik çerçevede bellek ve deprem arasındaki ilişkiye odaklanarak, Çaldıran örneği üzerinde depreme ilişkin toplumsal belleğin oluşum ve aktarım süreçlerini araştırmaktır. Bu çalışma, Çaldıran depremi örneği özelinde, depremin toplumsal bellekte nasıl yer edindiğinin üzerinde durulmuştur. Bellek, geçmişin birikimlerini geleceğe taşıyan diyalektik bir köprüdür. Zihnimizdeki anılar, deneyimler ve bilgiler içinde yaşadığımız mevcut gerçekliği şekillendirerek geçmiş ile gelecek arasında sürekli bir etkileşim halindedir. Bellek, yalnızca zihnimizin bir parçası değil, aynı zamanda günlük yaşamımızın da ayrılmaz bir bileşenidir. İnsanların yaşadıkları bölgenin coğrafi özelliklerine dair edindikleri bilgi ve deneyimler, onların afet bilinçlerini, toplumsal afet kültürünü ve o coğrafyanın tarihçesini oluşturur. Toplumsal bellek, bireylerin belleklerinde yer alan hatırlama pratiklerinin ötesinde, toplumsal ilişkiler bağlamında şekillenen ve bireysel belleği de etkileyen ortak bir bellektir. Bir olayın toplumsal bellek kapsamına alınabilmesi için, birden fazla insanın o olaya doğrudan tanıklık etmesi gerekir. Depremler, tüm toplumsal yaşamı ve bireyleri derinden etkileyen travmatik olaylar olarak, toplumsal bellek üzerinde derin izler bırakmaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasının temel konusu, 24 Kasım 1976 yılında Çaldıran ve çevresinde meydana gelen, ağır can ve mal kayıplarına neden olan depremin, o dönemde Çaldıran'da yaşayan ve depremi doğrudan deneyimleyen halk tarafından nasıl hatırlandığı ve aktarıldığıdır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmada, 1976 Çaldıran depremine tanıklık eden 15 kadın ve 15 erkek ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ile depreme dair anıların ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study is about examining the phenomenon of earthquake in the context of social memory. The aim of the study is to investigate the formation and transmission processes of social memory related to the earthquake in the example of Çaldıran by focusing on the relationship between memory and earthquake in a sociological framework. This study focuses on how the earthquake takes its place in social memory in the example of Çaldıran Earthquake. Memory is a dialectical bridge that carries the accumulation of the past to the future. The memories, experiences and knowledge in our minds are in constant interaction between the past and the future by shaping the reality we live in. Memory is not only a part of our minds, but also an inseparable component of our Daily lives. the knowledge and experiences people acquire about the geographical characteristics of the region they live in constitute their disaster consciousness, social disaster culture and the history of that geography. Social memory is a common memory that is a common memory that is shaped in the context of social relations and affects individuals. In order for an event to be included in the scope of social memory, more than one person must have witnessed that event directly. Earthquakes, as traumatic events that deeply affect all social life and individuals, leave deep traces on social memory. In this context, the main subject of this thesis is the earthquake that occurred in Çaldıran and its surroundings on November 24, 1976, causing heavy loss of life and property. İs how it was remembered and conveyed by the people living in Çaldıran at that time and who directly experienced the earthquake. This study, which was conducted using qualitative research methods, aimed to reveal the memories of the earthquake with a semi-structured interview form with 15 women and 15 men who witnessed the 1976 Çaldıran earthquake.