Mimari tasarımda güncel gelişmeler ve biçime etkilerinin çağdaş örnekler üzerinden analizi
Current developments in architectural design and analysis of their effects on form through contemporary samples
  1. Tez No: 933946
  2. Yazar: ÖZGE ZENTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Mimarlık tarihi boyunca bina biçimlenişleri önceden kabul edilmiş ikonik üsluplar ve tipler üzerinden devam etmiştir. Endüstri devrimi sonrası modern dönemde kentleşmeler, bina işlevlerindeki çeşitlenmeler ve gelişmeler ile modernist tipolojilerin uygulandığı görülmektedir. Özellikle Chicago okulu yüksek yapı tipolojisini, Bauhaus okulu seri, uygulanabilir, düzenli geometriler kullanan ve farklı işlevlere göre farklı tipolojiler üreten bir anlayışı benimsemiştir. Modern sonrası dönemde ise, deneysel, farklı girdilere göre biçimlenen, yöresel-eklektik bir anlayışla çeşitli ve özgün biçimler tercih edilmiştir. Bu dönemde giderek artan kavramsal çeşitlilik, girdilerin çoğalması, farklı anlamlar üzerine kurulan mimari anlayışların benimsenmesi vb. konular birinci problem olarak görülmektedir. Diğer bir problem ise, bu kavram çeşitliliği içerisinde, özgün biçim tasarımların yapılması ve çeşitliliğin artmasıdır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, 21.yy.da mimari biçimlenmenin hangi aşamaya geldiğinin tespit edilmesi, bunların ana fikir ve girdiler bağlamında sınıflandırılması ve çağdaş mimarlığın son döneminde görülen biçimsel çeşitliliklerin yeni girdiler ile nedenlerinin analiz edilmesidir. Bu nedenler öncül tasarım girdisi olarak kabul edildiğinde biçime olan etkileri araştırılmıştır. Binalar girdiler bağlamında sınıflandırılarak biçimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarından elde edilen bulgular gerek tasarım eğitiminde gerekse tasarım sürecinde amaçlanan ana girdiler ile tasarıma başlama adımını aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of architecture, building formations have continued through previously accepted iconic styles and types. In the modern period after the Industrial Revolution, urbanization, diversification of building functions, and developments have led to the application of modernist typologies. In particular, the Chicago School adopted the high-rise typology and the Bauhaus School adopted an understanding that uses serial, applicable, regular geometries and produces different typologies according to various functions. In the post-modern period, on the other hand, various and unique forms were preferred with an experimental, local-eclectic approach formed according to different inputs. In this period, the increasing conceptual diversity, the multiplication of inputs, the adoption of architectural approaches based on different meanings, and similar issues are considered the primary problem. Another problem is that within this conceptual diversity, original form designs are made and diversity increases. In this context, the aim of the study is to determine the stage of architectural form in the 21st century, to classify them in terms of main ideas and inputs, and to analyze the reasons for the formal diversity seen in the last period of contemporary architecture with new inputs. When these reasons are accepted as primary design inputs, their effects on form are investigated. The buildings were classified in the context of inputs and analyzed by formal analysis method. The findings obtained from the results of the analysis illuminate the step of starting the design with the main inputs aimed both in design education and in the design process.