Kronik ürtiker hastalarında tiroid otoimmünitesi ve total IGE düzeylerinin omalizumab tedavi yanıtındaki prognostik etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prognostic impact of thyroid autoimmunity and total IGE levels on omalizumab treatment response in patients with chronic urticaria
  1. Tez No: 933952
  2. Yazar: AFRA MUALLA CESUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Dr. BİLGEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç Ürtiker toplumda sık görülen, ani başlayıp 24 saat içinde kendiliğinden sonlanan, hasta için oldukça zorlayıcı, kaşıntılı, ödemli ürtikeryal papül/plaklar ile karakterize bir durumdur. Tedavide, ilk basamak antihistaminiklere yanıt vermeyen dirençli hastalarda insan monoklonal antikoru olan omalizumab tedavisi kullanılmaktadır. Bazı hastalar omalizumab tedavisine erken ve dramatik yanıt verirken bazıları geç yanıt vermekte veya hiç vermemektedir. Biz çalışmamızda kliniğimizde takip ettiğimiz omalizumab tedavisine yanıtlı ve dirençli hastaların verilerini karşılaştırarak kronik ürtikerli hastalarda omalizumab tedavi direncine etki eden faktörleri ve omalizumab tedavisi ile bu faktörlerin değişimini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmamız tek merkezli, retrospektif kohort çalışmasıdır. 1 Ocak 2015- 31 Ocak 2024 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cildiye Kliniği, Ürtiker polikliniğinde takipli omalizumab tedavisi almış veya almakta olan, en az 6 ay boyunca takiplerine devam eden toplam 160 kronik ürtiker hastası çalışmamıza dahil edildi. Hastalar 24. Haftadaki Ürtiker Aktivite Skoru'na (UAS) göre değerlendirildi ve UAS7
Özet (Çeviri)
Aim Urticaria is a condition characterized by itchy, edematous urticarial papules/plaques, which is common in the community, starts suddenly and ends spontaneously within 24 hours, and is very challenging for the patient. Treatment with omalizumab, a human monoclonal antibody, is used in resistant patients who do not respond to first-line antihistamines. While some patients respond early and dramatically to omalizumab treatment, others respond late or not at all. In our study, we aimed to evaluate the factors affecting omalizumab treatment resistance in patients with chronic urticaria and the change of these factors with omalizumab treatment by comparing the data of patients who responded to omalizumab treatment and those who were resistant. Materials and Methods Our study is a single-center, retrospective cohort study. Between January 1, 2015 and January 31, 2024, total of 160 chronic urticaria patients who received or were receiving omalizumab treatment and continued their follow-up for at least 6 months in the Urticaria outpatient clinic of the Dermatology Department of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital were included in our study. Patients were evaluated according to the Urticaria Activity Score (UAS) at week 24, and those with UAS7