Yeni multifonksiyonel sıvı kristal malzemelerin sentezi,karakterizasyonu ve fotofiziksel özelliklerininincelenmesi
Synthesis, characterisation and investigation of photophysical properties of new multifunctional liquid crystal materials
  1. Tez No: 933988
  2. Yazar: DENİZ VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIZ BİLGİN ERAN, PROF. DR. HURİYE AKDAŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Eşsiz özellikleriyle dikkat çeken sıvı kristaller, organik yarı iletkenler, sensörler, biyoaktif malzemeler ve opto-elektronik uygulamalarda geniş bir yelpazede kullanım alanı bulan ileri organik malzemelerdir. Sıvı kristal moleküller, kendiliğinden oluşturdukları moleküler, yönelimsel ve konumsal düzenleriyle maddenin katı ve sıvı halinin özelliklerini bir arada bulundururlar. Bir molekülün sıvı kristal davranış sergileyebilmesi, molekül geometrisi ve kimyasal yapısıyla ilişkili olup, moleküler tasarımda yapı-mesogenite ilişkisinin göz önüne alınması, uygulamalarda aranılan özelliklere sahip malzemelerin eldesinde büyük rol oynamaktadır. Molekülde devam eden konjugasyon, elektron çekici ve elektron verici gruplar sayesinde oluşan donör-pi-akseptör (D-π-A) yapısı, doğrusal olmayan optik (NLO) özelliklerin ortaya çıkmasını mümkün kılacaktır. Akseptör özellikte olan bipirimidin ve donör özellikte olan yapılar ile oluşan konjuge bir sistemde lüminesans ve NLO özellik gösteren moleküllerin eldesi sağlanabilmektedir. NLO özellik gösteren lüminesans sıvı kristal sentezinin amaçlandığı tez çalışmasında, akseptör bipirimidin merkezi üniteli, vinil/alkinil bağlayıcı gruplarıyla konjuge, farklı uzunluk ve pozisyondan mono-/di alkiloksi sübstütüe aromatik halkalarla çevrelenmiş diskotik kromoforların ve flor uç gruplu kalamitik moleküllerin eldesi, karakterizasyonu, yapı-mesogenite ve fotofizikesel özelliklerin incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Yeni multifonksiyonel kromoforların yapısı, spektroskopik yöntemler (UV, IR, 1HNMR, 13C-NMR, LC-MS) ve EA ile karakterize edilmiş olup sıvı kristal davranışları, polarizasyon mikroskobu (PM), diferansiyel tarama kalorimetrisi (DSC) ve X-ışını kırınımı (SAXS) yöntemleriyle incelenmiştir. Bileşiklerin lineer ve non-lineer optik özellikleri incelenerek, absorpsiyon ve fotolüminesans spektrumları elde edilmiş, kuantum verimleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Liquid crystals, which attract attention due to their unique properties, are advanced organic materials that find a wide range of applications in organic semiconductors, sensors, bioactive materials and opto-electronic applications. Liquid crystal molecules exhibit properties of solid and liquid states of matter together due to their spontaneous molecular, orientational and positional arrangements. The ability of a molecule to exhibit liquid crystal behavior is related to its chemical structure andmolecular geometry, and the consideration of the structure-mesomorphic relationship in molecular design plays a major role in obtaining materials with the properties expected in applications. The donor-pi-acceptor (D-π-A) structure formed by the ongoing conjugation, electron-withdrawing and electron-donating groups in the molecule will enable the emergence of nonlinear optical (NLO) properties. The conjugated system that exhibit luminescence and NLO properties is integrating a bipyrimidine acceptor core and donor end-groups. The aim of this thesis, is the synthesis, characterization, structure-mesogenity and photophysical properties of luminescent liquid crystals exhibiting NLO properties of discotic chromophores with acceptor bipyrimidine central unit, conjugated with vinyl/alkynyl linker groups, surrounded by mono-/dialkyloxy substituted aromatic rings of different lengths and positions and calamitic molecules with fluorine end groups. The structure of the new multifunctional chromophores was characterised by spectroscopic methods (UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, LC-MS) and EA and their liquid crystal behaviour was investigated by polarized light microscopy (PM), differential scanning calorimetry (DSC) and X-ray diffraction (SAXS). Linear and non-linear optical properties of the compounds were investigated, absorption and photoluminescence spectra were obtained and quantum yields were calculated.