İnşaat şirketlerinde maliyet hesaplarının analizi ve vergi uygulamaları açısından TMS 11'in değerlendirilmesi ve bir uygulama
In cost analysis of construction company accounts and evaluation of taxation and an application in terms of TAS 11
  1. Tez No: 405637
  2. Yazar: HASAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. KÂMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnşaat şirketlerinde maliyet hesaplarının analizi ve vergi uygulamaları açısından TMS 11'in değerlendirilmesi ve bir uygulama" adlı tez çalışma konumuzu oluşturmaktadır. Amacımız, yıllara yaygın inşaat işi yapan bir işletmenin vergi yasaları ve TMS 11 açısından vergi yükünün hesaplanması ve birbiriyle karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda seçilen işletmenin iki hesap dönemine (2012-2013) ait proje kapsamındaki gelir giderleri ve vergi sorumluluğu incelenmiştir. İşletmeden elde edilen sayısal verilerin vergi yükleri hesaplanarak hem yıllar hem de yöntemler itibariyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar; yöntemler arasında yıllık bazda büyük farkların ortaya çıktığını fakat iki yıllık dönem sonunda toplam vergi yükünde her hangi bir değişiklik olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Naming,“Cost -benefit analysis of construction companies and assessment of IAS 11 in terms of tax treatment and a case study”constitutes the subject of this thesis. Our aim is the calculation of tax burden of a construction company in terms of both tax regulations and IAS 11, and comparing the results there of.. In this study, duringtwo accounting periods (2012-2013) the selected company's revenues and expenses in the context of the project and tax liability are examined. From the quantitative data obtained, the tax burden of the company in each year by different approaches (IAS vs tax regulations) are calculated and compared. The results obtained show that considerable annual differences are observed between the two approaches but there is no difference at the end of the two-year period.