Yüzme havuzlarında kullanılan kimyasalların iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi ve risk analizinin yapılması: Amasya Üniversitesi yüzme havuzu örneği
Evaluation of chemicals used in swimming pools in terms of occupational health and safety and conducting risk analysis: The case of Amasya University swimming pool
- Tez No: 934027
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Rekreasyonel amaçlarla su kullanımının dünya genelinde hızla arttığı gözlemlenmektedir. Yüzme havuzları ve çeşitli su eğlence tesisleri hem eğlence hem de sağlık açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Ancak, gelişmiş yönetim yöntemleri, su arıtma sistemleri ve kalite izleme teknolojileri bu tesislerin güvenliğini artırsa da iş sağlığı ve güvenliği risklerini tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmayacaktır. Bu durum dikkate alınarak, gerekli önlemlerin alınması önemlidir. Havuz suyunun insan sağlığını tehlikeye atmaması için suyun mikrobiyolojik açıdan düzenli olarak izlenmesi ve etkili dezenfeksiyon işlemlerinin uygulanması son derece önemlidir. İşletmeler, iş sağlığı ve güvenliği açısından suyun mikrobiyolojik kalitesini yüksek tutabilmek için etkin bir teknik yönetim sağlamalı ve dezenfeksiyon ile su filtreleme sistemlerini günlük olarak titizlikle denetlemelidir. Bu çalışmada, yüzme havuzlarında kullanılan kimyasallar iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmiş ve kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu süreçte, havuzlarda görev yapan personelin çalışma koşulları, ortam şartları ve kullanılan ekipmanlar göz önünde bulundurularak potansiyel tehlikeler belirlenmeye çalışılmış ve tehlikelerin minimize edilmesi için uygulanabilecek önlemler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, Amasya Üniversitesi kapalı yüzme havuzunda L tipi matris yöntemiyle gerçekleştirilecek risk analizi ile yüzme havuzlarında güvenli ortam koşullarının sağlanması hedeflenmektedir. Amasya Üniversitesi Kapalı Yüzme Havuzunda gerçekleştirilen risk analizi sonucunda, 3 başlık altında toplam 80 risk tespit edilmiştir. Bu riskler arasında 1'i çok önemli, 23'ü önemli, 38'i orta düzeyde ve 18'i düşük düzeyde risk olarak sınıflandırılmıştır. Belirlenen risklere yönelik alınması gereken önlemler detaylı şekilde ortaya konulmuştur. Literatür taraması sonucunda, konuya ilişkin benzer çalışmaların bulunduğu tespit edilmiştir. Ancak, yüzme havuzlarına özel bir risk analizi çalışmasının gerçekleştirilmediği görülmüştür. Bu doğrultuda yapılan araştırmamız, elde edilen bulgularla literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The recreational use of water has been rapidly increasing worldwide. Swimming pools and various water entertainment facilities provide significant benefits in terms of both leisure and health. However, while advanced management methods, water treatment systems, and quality monitoring technologies enhance the safety of these facilities, it is not entirely possible to eliminate occupational health and safety risks. Considering this situation, taking the necessary precautions remains crucial. To ensure that pool water does not pose a threat to human health, regular microbiological monitoring and the implementation of effective disinfection processes are of utmost importance. Businesses must ensure efficient technical management to maintain the microbiological quality of water and meticulously inspect disinfection and water filtration systems on a daily basis for occupational health and safety purposes. In this study, chemicals used in swimming pools were evaluated from an occupational health and safety perspective, and an extensive literature review was conducted. During this process, potential hazards were identified by considering the working conditions, environmental factors, and equipment used by personnel working in pools, and measures that can be implemented to minimize these hazards were discussed in detail. Furthermore, a risk analysis using the L-type matrix method is planned to ensure safe environmental conditions in the indoor swimming pool of Amasya University. As a result of the risk analysis conducted in Amasya University's indoor swimming pool, a total of 80 risks were identified under three main categories. Among these, 1 were classified as very high risk, 23 as high risk, 38 as moderate risk, and 18 as low risk. Detailed measures to address these identified risks have been presented. The literature review revealed that similar studies on this subject exist; however, no specific risk analysis study dedicated to swimming pools has been conducted. Therefore, this research will make a significant contribution to the literature with its findings.