Nizâmülmülk ve ailesinin Selçuklu Devletine etkileri
The effect of Nizamulmulk and his family on the Seljuk State
- Tez No: 957183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT RECEP KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Nizâmülmülk, Selçukluların Dandanakan Savaşı sonrası yurt edinerek yerleştikleri bölgeye gelmesinden sonra Çağrı Bey'in hizmetine girmiş, ardından Alparslan'ın veziri olarak görevlendirilmişti. Tuğrul Bey'in vefat edip Alparslan'ın tahta geçmesi ile Nizâmülmülk, Selçuklu Devleti'nin veziri oldu. Alparslan'ın, vefat etmeden önce oğlu Melikşah'ın kendi yerine tahta geçirilmesi ve Nizâmülmülk'ün onun veziri olarak kalmasını vasiyet etmesiyle Melikşah'ın da veziri olarak görevine devam etti. Yaklaşık otuz yıl aralıksız vezirlik görevinde bulunan Nizâmülmülk, bilhassa Melikşah'ın sultanlığı boyunca kendi ailesinden birçok kişiyi devletin önemli makamlarına atadığı için kendisi ve ailesinin bütün ülkenin idaresini ele geçirdiği eleştirilerine maruz kaldı. Bu araştırmada; Nizâmülmülk'ün eleştirildiği bu konuda, yakınlarına ülkenin yönetiminde hangi görevleri verdiği, ailesinin eleştirileri haklı çıkaracak eylemler yapıp yapmadığı, idareci konumunda olan yakınlarının devlet yönetimindeki etkileri, başarıları ve yanlışlarının araştırılarak ortaya konması amaçlanılmıştır. Nizâmülmülk'ün oğulları, damatları, kardeşi, yeğeni, torunları ve hatta torunlarının çocuklarının kendisinin vezirlik zamanında ve öldürülmesinden sonra hangi görevlerde bulundukları ve Selçuklu Devleti idare teşkilatında, sosyal ve kültürel ortamlarında ne kadar etkili oldukları yaptığımız bu çalışma neticesinde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the Seljuks arrived in the region where they settled after the Battle of Dandanakan, Nizamulmulk entered the service of Cagrı Bey and was later appointed as the vizier of Alp Arslan. With the death of Tuğrul Bey and the accession of Alp Arslan to the throne, Nizamulmulk became the vizier of the Seljuk State. Before Alp Arslan died, he wanted his son Melikşah to ascend to the throne instead of him and willed that Nizamulmulk would remain as vizier and continue his duty as Melikşah's vizier. Nizamulmulk, who served as vizier for nearly thirty years without interruption, was criticized especially during the reign of Melikşah because he took over the administration of the entire country and appointed many people from his own family to important positions in the state. In this research; In this issue where Nizamulmulk is criticized, it is aimed to investigate and reveal what kind of duties he gave to his relatives in the administration of the country, whether his family took actions that would justify the criticisms, the administrative positions of his relatives in the state administration, their successes and mistakes. As a result of this study, it has been revealed what positions Nizamulmulk's sons, sons-in-law, brothers, nephews, grandsons and even his grandsons held during his time as a vizier and after his assassination, and how influential they were in the administrative organization, social and cultural environments of the Seljuk State.