Maliyet etkinlik penceresinden meme manyetik rezonans görüntülemeye farklı bir bakış
A different look at breast magnetic resonance imaging from a cost-effectiveness perspective
- Tez No: 934031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç Memeye ait enfeksiyöz, otoimmün ve kitlesel hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalık mevcuttur. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olmakla birlikte kansere bağlı ölümlerin de ikinci en sık sebebidir. Meme hastalıklarında gerek tanıda gerekse kadınlardaki kanser sıklığı nedeniyle taramada görüntüleme yöntemleri çok önemlidir. Tarama yöntemlerinde geniş kitlelerin hedef alınması, artan sağlık harcamalarında sürekliliğin sağlanması gibi sebepler nedeniyle görüntüleme yöntemleri seçilirken maliyet etkinlik büyük önem arz etmektedir. Materyal ve Metod Çalışmamız 01.01.2020 ve 01.01.2022 tarihleri arasında meme MRG tetkiki yapılan hastaları içermektedir. MRG raporları önceki mamografi ve ultrason raporlarıyla karşılaştırıldı. Tanı koymak için MRG'nin ek bir fayda sağlamadığı hastalar çekim sebepleriyle birlikte belirlendi. Sağlık uygulama tebliğinin birim fiyatları baz alınarak gereksiz çekimlerin maliyetleri hesaplandı. Bulgular Çalışmamız 16-87 yaş arası ortalama 46.46±12.04 yaşında 497 kadın ve 58-64 yaş arası ortalama 61±4.24 yaşında 2 erkek hastadan oluşmaktadır. Hastaların önceki US ve Mamografi sonucuna göre elde edilen BI-RADS sonucu ile meme MRG çekildikten sonraki BI-RADS değerleri karşılaştırıldığında 499 hastanın 321 (%64.3)'inin meme MRG tetkiki yapılmadan tanı alabileceği ve çekilen meme MRG'nin hastaya yaklaşım ve tedavi konusunda herhangi bir değişikliğe neden olmadığı saptanmıştır Tartışma ve Sonuç Meme MRG günümüzde pahalı ve ulaşılması zor bir tetkik olduğundan MRG tetkiki yapılacak hastaları belirlerken maliyet etkinliğe dikkat etmek büyük önem arz etmektedir. Çalışmamızda hekimleri sınırlayıcı bir faktör olmadığı için gereksiz çekilen meme MRG'ler sebebiyle maddi olarak büyük kayıplar yaşanmaktadır. Hekimlerin meme MRG kullanımı konusunda BI-RADS sözlüğüne uymaları çekim sayısını azaltacaktır. Bu durum gereksiz çekimlere bağlı maliyeti, gereksiz iş gücünü ve yedek parça maliyetini de azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose There are many diseases related to the breast, especially infectious, autoimmune and mass diseases. Breast cancer is the most common cancer in women and the 2nd most common cause of cancer-related deaths. Imaging methods are very important in both diagnosis and screening of breast diseases due to the frequency of cancer in women. Cost-effectiveness is of great importance when choosing imaging methods due to reasons such as targeting large populations in screening methods and ensuring continuity in increasing health expenditures. Materials and Methods Our study includes patients who underwent breast MRI between 01.01.2020 and 01.01.2022. MRI reports were compared with previous mammography and ultrasound reports. Patients for whom MRI did not provide additional benefit for diagnosis were identified along with the reasons for the scan. The costs of unnecessary scans were calculated based on the unit prices of the health practice circular. Results Our study consists of 497 female patients aged between 16-87 years, with an mean age of 46.46±12.04 years, and 2 male patients aged between 58-64 years, with an mean age of 61±4.24 years. When the BI-RADS results obtained from the patients' previous US and Mammography results were compared with the BI-RADS grades after breast MRI, it was determined that 321 (64.3%) of 499 patients could be diagnosed without breast MRI, and breast MRI did not cause any change in the approach to the patient and treatment. Discussion and Conclusion Since breast MRI is an expensive and hard-to-reach examination today, it is of great importance to pay attention to cost-effectiveness when determining patients to have MRI. Since there is no limiting factor for physicians in our study, there are significant financial losses due to unnecessary breast MRIs. If physicians comply with the BI-RADS dictionary regarding breast MRI use, the number of scans will be reduced. This will also reduce the cost of unnecessary scans, unnecessary labor, and spare parts costs.