Hastanelerde maliyet, etkinlik, performans analizi ve Osmangazi Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde bir uygulama
Expenditure, effectness and performance analyses at hospitals and a carriying out at Osmangazi University Training, Carriying Out and Research Hospital
  1. Tez No: 98944
  2. Yazar: GÖNÜL ERSES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ill ÖZET İşletmelerde olduğu gibi hastanelerde de hastane yöneticileri, geleceğe yönelik stratejiler geliştirebilmeleri ve rasyonel karar verebilmeleri için bir kısım verilere gereksinim duyarlar. Bu veriler, hastanelerde sağlık hizmeti sunulurken kaynakların ne kadar etkin ve verimli kullanıldığını gösteririler. Maliyet göstergeleri, sunulan sağlık hizmeti sonucu gerçekleşen sağlık harcamalarının miktarı, nerelerde kullanıldığı ve ne kadar etkin kullanıldığını gösterir iken, personel başına düşen hasta sayısı, hekim, hemşire başına düşen hasta sayısı, yatak işgal oranı, hasta gün sayısı, yatak devir hızı gibi göstergelerde etkinlik göstergesi olarak performans analizinde kullanılırlar. Bu analizler sonucu, hastanenin önceki yıllardaki performansı ile son dönem performansı karşılaştırılmak suretiyle bir ilişki kurulabilir. Başka hastanelerin belli dönemdeki performansı ile söz konusu hastanenin aynı dönemdeki performansı ya da ülke genel verileri ile karşılaştırılması sonucu da hastanenin genel performansı konusunda fikir sahibi olunabilir. Dolayısıyla maliyet, etkinlik ve performans analizi ve bu analizlerin karşılaştırılması sonucu, hastanenin genelde hangi performans düzeyinde olduğu ortaya konulabilir. Bu çalışmada da, Osmangazi Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde böylesi bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The hospital managers need some data to improve the strategies for the future and to give rational decisions like in the companies. These data show how the sources are effectfull and usable while serving the Health service. While The expenditure shows what the result of the health expansion, where they are used and how effectual they are. At the some time the number of patients Per personal, the number of patients Per nurses, the number of patient days and the number of beds are used in performance analysis. At the end of these analyses, a relation can be made by comparing the performance of the hospital that year and recent years. We can have an idea about the general performance of the hospital by comparing the certain performance of the other hospitals and the investigated hospital with the country information. By the way expands, effectness and performance analyse and the end of their comparation, we can understand the performance level of the hospital generally. In this study, In this study Osmangazi University, application and investigation hospital has made the study.