Energy sustainability: Bridging the nexus between sustainability and development in Türkiye
Enerji sürdürülebilirliği: Türkiye'de sürdürülebilirlik ve kalkınma arasında köprünün kurulması
  1. Tez No: 934032
  2. Yazar: RIZA FİKRET YIKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER, DOÇ. DR. İZZET ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Enerji, ekonomik büyüme, sosyal ilerleme ve çevresel sürdürülebilirliği dengeleyen sürdürülebilir kalkınmanın merkezinde yer almaktadır. Bu tez, sürdürülebilir kalkınma bağlamında Türkiye'nin enerji ve kalkınma politikalarını incelemekte, enerji sürdürülebilirliğine yönelik ilerlemeleri değerlendirmektedir. Karma yöntem yaklaşımıyla çalışma, politika analizi ve karşılaştırmalı analizi bir araya getirmektedir. Çalışmanın temel katkısı, Türkiye'nin enerji sürdürülebilirliği alanındaki ilerlemesini değerlendirirken Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA'lar) arasındaki bağlantıları gözeten yeni bir Enerji Sürdürülebilirliği Endeksinin geliştirilmesidir. İspanya, Polonya, Güney Kore, Meksika ve Güney Afrika ile yapılan karşılaştırmalı analiz, Türkiye'nin enerji dönüşümüne küresel bir bağlam sağlamaktadır. Türkiye'de enerji politikaları ile sürdürülebilirlik ilkeleri arasında zayıf bir uyum olduğunu savunan bazı görüşlerin aksine, çalışmanın bulguları enerji ve kalkınma politikalarının SKA'lar gibi uluslararası sürdürülebilirlik çerçeveleriyle uyumlaştırılmasında önemli ilerleme kaydedildiğini ortaya koymaktadır. Ülkenin yenilenebilir enerji kapasitesi ve enerjiye erişim konularındaki güçlü yönlerine rağmen ithal ve fosil yakıtlara bağımlılık, emisyon azaltımı, enerji verimliliği ve biyoçeşitliliğin korunması konularında bazı zorlukları bulunmaktadır. Karşılaştırmalı analiz, enerji politikalarının sosyoekonomik ve çevresel hedeflerle entegrasyonunda eksikliklere işaret etmektedir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için yenilenebilir enerji yatırımlarının hızlandırılması, enerji verimliliğinin artırılması, fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılması ve sürdürülebilirlik politika uyumunun geliştirilmesi önerilmektedir. Çalışma, enerjide sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak için entegre politikalara olan ihtiyacı vurgulayarak küresel çabalara katkıda bulunmakta, Türkiye ile sürdürülebilir enerji geçiş sürecindeki diğer gelişmekte olan ülkelere stratejik rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy is central to sustainable development, balancing economic growth, social progress, and environmental sustainability. This thesis examines Türkiye's energy and development policies within the context of sustainable development, evaluating progress towards energy sustainability. Employing a mixed-methods approach, the study combines policy analysis and comparative benchmarking. A key contribution is the development of a novel Energy Sustainability Index, assessing Türkiye's energy sustainability progress while considering interlinkages among Sustainable Development Goals (SDGs). Comparative analysis with Spain, Poland, South Korea, Mexico, and South Africa provides global context for Türkiye's sustainable energy transition. Contrary to some views arguing that there is a weak coherence between Türkiye's energy policies and sustainability principles, the findings of the study reveals that Türkiye has made significant progress in aligning national energy and development policies with international sustainability frameworks, particularly the SDGs. Despite strengths in renewable energy capacity and energy access, challenges persist in dependency on imported fossil fuels, emission reductions, energy efficiency, and biodiversity conservation. Comparative analysis highlights gaps in integrating energy policies with socioeconomic and environmental goals. To address these challenges, this study recommends accelerating renewable energy investments, enhancing energy efficiency, reducing fossil fuel dependency, and improving policy coherence on sustainability. This research contributes to global efforts by emphasizing the need for integrated policies to reach a sustainable energy future and offers strategic guidance to Türkiye and other developing countries navigating the sustainable energy transition.