The comparative effect of u.s foreign aid and investment programs vs chinese investments in West Africa, Nigeria
Abd dış yardımları ve yatırım programları ile Çin yatırımlarının Batı Afrika, Nijerya üzerindeki karşılaştırmalı etkisi
- Tez No: 886878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEN SÜTÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, ABD'nin dış yardımları ve doğrudan yaptığı dış yatırımları ile Çin'in yatırımlarının Nijerya üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı analizini yaparak, Nijerya ekonomisi ve siyasi durumu üzerindeki farklı etkilerine odaklanmaktadır. Çalışma, ABD'nin dış yardımları ve yatırımlarının ticaret, yatırım, güvenlik, demokrasi, insan hakları, sağlık hizmetleri ve altyapıyı kapsayan alanlar ile Çin'e kıyasla daha çeşitli olduğunu ve bu durumun Nijerya hükümetinin ekonomik durumunu stratejik olarak iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. ABD'nin aksine, Çin yatırımları öncelikle ticaret, yatırım ve genellikle altyapı geliştirme ve doğal kaynakların çıkarılması ile ilişkili siyasi desteklere yöneliktir ve siyasi koşullara daha az önem vermektedir. Bu araştırmanın bulguları, her iki ülkenin de Nijerya ekonomisi ve ülkesinin gelişimine önemli katkılarda bulunduğunu, ancak bunları farklı stratejik çıkarlar ve metodolojiler kullanarak gerçekleştirdiğini belirtmektedir. ABD yardım programları ve yatırımları genellikle Nijerya'nın demokratik ve yönetim süreçlerini etkilemeyi amaçlayan siyasi koşullarla birlikte gelirken, Çin yatırımları genellikle müdahalesizlik politikasından destek alır ve ekonomik işbirliği ve altyapıya odaklanır. Bu da borç sürdürülebilirliği ve“borç tuzağı diplomasisi”potansiyeliyle ilgili endişeleri artırır; bu durumda ülkeler, temerrüde düştüklerinde Çin'e kritik ve stratejik varlıklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu çalışmada, bu denizaşırı etkileşimlerin Nijerya'nın siyasi ortamı, ekonomik bağımlılığı ve egemenliği üzerindeki etkileri de ele alınmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, yardım programları aracılığıyla jeopolitik ve ulusal hedeflerini destekleyen etkisini en üst düzeye çıkarmayı amaçlarken, Çin'in stratejisi ekonomik olarak avantajlı olmasına rağmen ciddi ölçülerde borç bağımlılığı ve Çin'in Nijerya'nın kaynakları üzerinde daha fazla söz hakkı sahibi olup egemenlik kurması ve kontrol gücüne sahip olması ile sonuçlanabilir. Bu araştırma, büyük küresel güçlerin yatırımlarının ve dış yardımlarının, Nijerya gibi gelişmekte olan ülkelerin siyasi ve ekonomik durumlarını nasıl etkilediğine dair kapsamlı bir inceleme yoluyla anlayışımızı artırmaktadır. Analiz, deniz aşırı etkileşimlerin sürdürülebilir kalkınmayı desteklediğinden ve yardımları alan tarafta olan ülkenin egemenliğini koruduğundan emin olmak için dikkatli bir şekilde ele alınmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the comparative analysis of the effects of U.S. foreign aid and foreign direct investments versus Chinese investments in Nigeria, focusing on the distinct impacts on the Nigerian economy and political landscape. The study unveils that U.S. foreign aid and investments are more diversified, encompassing trade, investments, security, democracy, human rights, healthcare, and infrastructure, which have strategically improved the economic state of the Nigerian Government. Contrariwise, Chinese investments are primarily geared towards trade, investments and political support often associated with infrastructure development and natural resources extraction with less emphasis on political conditions. The findings from this research, stipulate that while both nations have significantly contributed to the development of the Nigerian economy, these have been done using different strategic interests and methodologies. U.S. aid programs and investments are often accompanied by political conditions, which aim at influencing Nigeria's democratic and governance processes. On the other hand, Chinese investments, which are usually underpinned by a policy of no interference focus on economic cooperation and infrastructure, raising concerns of debt sustainability and potential“debt-trap diplomacy”, where countries risk losing crucial and strategic assets to China in case of default. The implications of these overseas engagements on Nigeria's political environment, economic reliance, and sovereignty are also covered in this paper. The United States seeks to maximize its influence through assistance programs that support its geopolitical and national goals. Meanwhile, China's strategy might result in substantial debt dependence and greater Chinese control over Nigeria's resources even though it is economically advantageous. This research adds to our understanding of how major global powers' investments and foreign aid impact the political and economic landscapes of emerging nations like Nigeria through a comprehensive investigation. It emphasizes how crucial it is to carefully consider overseas engagements to make sure they support sustainable development and preserve the sovereignty of the recipient country.