Koroner kalsiyum skoru ile periyodik sirkadiyen kan basıncı arasındaki ilişki
Relationship between coronary calcium score and periodic circadian blood pressure
  1. Tez No: 934052
  2. Yazar: EREN KILIÇCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Koroner arter kalsifikasyonu, koroner arter duvarlarında kalsiyum içeren plakların birikimi ile karakterize edilen bir süreçtir. Koroner arter kalsifikasyon skoru (KAKS), asemptomatik bireylerde subklinik aterosklerozu saptamada kullanılan güvenilir bir görüntüleme biyobelirtecidir ve gelecekte gelişebilecek kardiyovasküler olayların öngörülmesinde değerlidir. Kan basıncının gece saatlerinde yeterince düşmediği non-dipper patern, dipper paterne göre daha yüksek son organ hasarı ve kardiyovasküler risk ile ilişkilendirilmiştir. Sirkadiyen kan basıncı düzenlenmesinde etkili olan nörohormonal sistemler, gece farklı zaman dilimlerinde farklı ritimler sergiler. Bu farklılık periyodik sirkadiyen kan basıncı terimiyle ifade edilebilir. Bu çalışmada, non-dipper paternin yüksek KAKS ile ilişkili olabileceği hipotezinden yola çıkılarak, KAKS ile periyodik sirkadiyen kan basıncı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde tek merkezli, kesitsel ve prospektif olarak yürütülmüştür. KAKS>0 olan, 18 yaş ve üzeri toplam 120 gönüllü (40 normotansif, 40 primer hipertansiyon ve 40 yeni tanı primer hipertansiyon) dahil edilmiştir. 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı monitörizasyonu ile elde edilen değerler; 20:00–00:00 (Periyot 1), 00:00–04:00 (Periyot 2) ve 04:00–08:00 (Periyot 3) olarak sınıflandırılmış ve bu üç periyottaki sirkadiyen kan basıncı patern kombinasyonlarına göre 8 sınıf (A-H) oluşturulmuştur. Bu periyotlar ve sınıflar ile KAKS değerleri ve evreleri arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronary artery calcification is a process characterized by the accumulation of calcium-containing plaques in the walls of the coronary arteries. The coronary artery calcium score (CACS) is a reliable imaging biomarker used to detect subclinical atherosclerosis in asymptomatic individuals and is valuable in predicting future cardiovascular events. The non-dipper pattern, in which blood pressure does not sufficiently decrease during nighttime hours, has been associated with greater end-organ damage and higher cardiovascular risk compared to the dipper pattern. Neurohormonal systems that are involved in the regulation of circadian blood pressure exhibit different rhythms at various time periods during the night. This variation can be described by the term periodic circadian blood pressure. In this study, based on the hypothesis that the non-dipper pattern may be associated with a higher CACS, the aim was to evaluate the relationship between CACS and periodic circadian blood pressure. Materials and Methods: The study was conducted as a single-center, cross- sectional, and prospective study at the Internal Medicine Clinic of Ankara Bilkent City Hospital. A total of 120 volunteers aged 18 and over with CACS> 0 (40 normotensive, 40 primary hypertension, and 40 newly diagnosed primary hypertension) were included. Values obtained through 24-hour ambulatory blood pressure monitoring were classified into three periods: 20:00–00:00 (Period 1), 00:00–04:00 (Period 2), and 04:00–08:00 (Period 3). Based on the combinations of circadian blood pressure patterns in these three periods, 8 classes (A-H) were formed. The relationship between these periods, classes, and CACS values and stages was examined. The data were analyzed using SPSS 24.0 software, and a p- value of