Newtonyen olmayan analizde ağırlıklı ortalamalar ve kıyaslanması
Weighted averages and their comparison in non-Newtonian analysis
  1. Tez No: 934051
  2. Yazar: SEHER KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÜNLÜYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
1600-1700 yılları arası matematikte önemli gelişmelerin oldug˘u bir dönemdir. Bu dönemin en önemli gelişmelerinden biri Newton (1643-1727) ve Leibniz (1646-1716) 'in birbirlerinden bağımsız olarak, türev ile integral arasındaki ilişkiyi bulmalarıdır.Bunun bir sonucu olarak,“İntegral Kalkülüs”kavramı önem kazanmıştır.Bu gelişmeler matematig˘in önünü açmış ve ilerlemesini sağlamıştır. 1970 lü yıllarda Grosmann ve Katz, Newton ve Leibniz 'in kurduğu klasik analize bir alternatif olarak, temelinde bire-bir ve örten olan üreteçler yardımıyla yeni bir analiz inşa etmişlerdir.Bu analize“Newtonyan Olmayan Analiz”denir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında; Newtonyen olmayan analizde ortalamalar ve bazı uygulamaları ayrıntılı bir şekilde yapılmıştır. Ayrıca hangi durumlarda klasik aritmetiğe indirgendiği ve birbirleriyle kıyaslanması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The years between 1600-1700 were a period of significant developments in mathematics. One of the most important developments of this period was the independent discovery of derivatives and integrals by Newton (1643-1727) and Leibniz (1646-1716). As a result, the concept of“Integral Calculus”gained importance. It paved the way for these developments and ensured their progress. In the 1970s, Grosmann and Katz continued a new construction analysis, mainly thanks to one-to-one and surjective generators, as an alternative to the classical analysis established by Newton and Leibniz. This analysis is called ''Non-Newtonian Analysis". In this master's thesis; averages and some of their applications in non-Newtenian analysis were made in detail. In addition, in which cases they are reduced to classical arithmetic and their comparison with each other were examined.