Genç yetişkinlerde öz anlayış ve yaygın anksiyete bozukluğu ilişkisinde psikolojik esnekliğin aracılık rolünün incelenmesi
Investigating the mediating role of psychological flexibility in the relationship between self-compassion and generalized anxiety disorder in young adults
- Tez No: 934065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE EZGİ ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerde öz-anlayış ile yaygın anksiyete bozukluğu arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracılık rolünün olup olmadığını incelemektir. Ayrıca, yaygın anksiyete bozukluğunun cinsiyet, yaş grubu, ekonomik durum ve çalışma durumu açısından farklılaşıp farklılaşmadığı da değerlendirilmiştir. Çalışma, yaşları 18 ile 34 arasında değişen (Yaş ortalaması = 25.09, standart sapması = 4.03) toplam 878 genç yetişkin ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 663'ü kadın (%75.5) ve 215'i erkektir (%24.5). Araştırmanın verileri Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ölçeği, Öz-Anlayış Ölçeği ve Kabul ve Eylem Formu – 2 ile toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve regresyon temelli bootstrapping analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, genç yetişkinlerde yaygın anksiyete bozukluğunun kadınlarda erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Yaş grupları açısından bakıldığında, yaş ilerledikçe yaygın anksiyete düzeylerinin anlamlı olarak azaldığı belirlenmiştir. Ekonomik geliri yüksek olan bireylerin yaygın anksiyete düzeylerinin, düşük gelirli bireylere göre anlamlı derecede düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca, çalışan genç yetişkinlerin çalışmayanlara göre daha düşük yaygın anksiyete düzeylerine sahip olduğu saptanmıştır. Yaygın anksiyete bozukluğunun, öz-anlayış ve psikolojik esneklik ile negatif yönde; öz-anlayış ve psikolojik esnekliğin ise birbiriyle pozitif yönde anlamlı ilişki gösterdiği tespit edilmiştir. Bootstrapping analizi sonuçları, psikolojik esnekliğin, öz-anlayış ile yaygın anksiyete bozukluğu arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık rolü olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, genç yetişkinlerin yaygın anksiyete bozukluklarıyla başa çıkmalarında öz-anlayış ve psikolojik esnekliğin kritik bir rol oynadığını işaret etmektedir. Bu nedenle, yaygın anksiyete bozukluğu ile mücadelede öz-anlayış ve psikolojik esnekliği artırmayı hedefleyen müdahalelerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether psychological flexibility mediates the relationship between self-compassion and generalized anxiety disorder (GAD) in young adults. Additionally, the study evaluates whether GAD varies based on gender, age group, economic status, and employment status. The study was conducted with a sample of 878 young adults aged 18 to 34 (mean age = 25.09, standard deviation = 4.03). Of the participants, 663 were women (75.5%) and 215 were men (24.5%). Data were collected using the Generalized Anxiety Disorder Scale, the Self-Compassion Scale, and the Acceptance and Action Questionnaire-II. The data were analyzed using independent sample t-tests, one-way ANOVA, correlation analysis, and regression-based bootstrapping analysis. The findings reveal that women exhibit significantly higher levels of GAD compared to men. Additionally, significant differences in GAD levels were observed across age groups, with older young adults displaying lower levels of GAD. Economic status was also found to significantly impact GAD levels, with individuals having higher economic status showing lower levels of GAD. Moreover, employed young adults exhibited lower levels of GAD compared to their unemployed counterparts. The study also found that GAD is negatively correlated with both self-compassion and psychological flexibility, while self-compassion and psychological flexibility are positively correlated with each other. Bootstrapping analysis indicated that psychological flexibility plays a significant mediating role in the relationship between self-compassion and GAD. These findings suggest that self-compassion and psychological flexibility are critical factors in managing GAD among young adults. Therefore, it is recommended to develop and disseminate interventions aimed at enhancing self-compassion and psychological flexibility in the fight against generalized anxiety disorder.