Beşerî münasebetler bağlamında hadislerde tasvip edilmeyen tutum ve davranışlar (Kütüb-i Sitte özelinde)
Undesirable attitudes and behaviors in hadith within the context of interpersonal relations (Within the context of Kutub al-Sitta)
- Tez No: 934068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanlığa rehberlik eden Hz. Peygamber'in (s.a.s) örnek kişiliği, beşeriyete yol gösterici bir kılavuz niteliği taşımakta; O'nun (s.a.s) hayatı ve öğretileri İslâm ahlâk ve değerleri bağlamında numune teşkil etmektedir. Sosyal bir varlık olan insanın beşerî münasebetlerinde doğru yaklaşımlar sergileyebilmesi bu ulvî ahlâk ve değerleri özümsemesiyle doğrudan orantılıdır. Hz. Peygamber'in (s.a.s) teşvik, takdir ve taltif ettiği erdemli tutum ve davranışların yanı sıra; tenkit, tahkir ve tezyif etmek suretiyle Müslümanları sergilemekten men ettiği muhtelif tutum ve davranışlarda bulunmaktadır. Bu tutum ve davranışların tespit edilmesi; Müslümanların, İslâm dininin tasvir ettiği ahlâkî üstünlüğün gereklerini sağlamaları adına ehemmiyet arz etmektedir. Bu çalışmada, Kütüb-i Sitte eserleri referans alınarak, hadislerde bireysel ve toplumsal münasebetler bağlamında sergilenmesi tasvip edilmeyen tutum ve davranışlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tutum ve davranışlar konusuna göre tasnif edilmiş, oluşturulan alt başlıklarda; klasik ve modern çalışmalar temel alınarak incelenmiştir. Bu doğrultuda, bireyin ahlâkî zaaf ve kalbî marazlarının dışa vurumu olarak değerlendirilen hatalı tutum ve davranışların bireysel ve toplumsal münasebetlere yansımaları incelenmiş; mezkûr hususların muhtemel sebepleri ve sonuçları analiz edilmiş; buna mukabil, tasvip edilmeyen tutum ve davranışların çözüm yolları ve karşıt ahlâkî erdemin faziletleri zikredilmiştir. Bu bağlamda, çalışmamızın toplumun sağlıklı ve sağ duyulu bir yapıya dönüşebilmesi adına bir nebze katkı sağlaması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The exemplary personality of Prophet Muhammad (pbuh) serves as a guiding model for humanity, with his life and teachings representing a paradigm within the framework of Islamic ethics and values. As social beings, individuals can develop proper approaches in human relations only by internalizing these moral principles. In addition to encouraging and praising virtuous behavior, the Prophet (pbuh) also criticized and prohibited various negative attitudes and actions. Identifying these behaviors is essential for Muslims to uphold the ethical excellence prescribed by Islam. This study, based on Kutub al-Sittah, seeks to determine the attitudes and behaviors deemed inappropriate in hadiths concerning individual and social relations. These behaviors have been categorized by theme and examined in light of both classical and modern sources. In this context, erroneous attitudes and behaviors—seen as manifestations of moral weaknesses and spiritual deficiencies—have been analyzed in terms of their effects on individuals and society. Furthermore, the potential causes and consequences of these behaviors have been explored, while solutions and the virtues of opposing moral values have also been discussed. It is hoped that this study will contribute, albeit modestly, to fostering a more ethical and conscientious society.