Farklı renklerde malç ve sulama düzeylerinin rubygem çilek çeşidinde verim, morfo-fizyolojik ve biyokimyasal özellikler üzerine etkileri ile uygulamaların ekonomik analizi
Effects of different colored mulch and irrigation levels on yield, morpho- physiological and biochemical properties in rubygem strawberry variety and economic analysis of applications
  1. Tez No: 934067
  2. Yazar: EISA FATHELRAHMAN HAMDI ELGALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KAPUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması, iki farklı sulama seviyesi (IR100 ve IR50) ile birlikte farklı renkte malç uygulamaları (gri, siyah, mavi, kırmızı, sarı, yeşil, pembe, kahverengi) kullanılarak, Rubygem çilek türü üzerinde İspanyol tipi yüksek tüneller altında 2022-2023 yetiştiricilik dönemlerinde yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, IR100 (593 mm) sulama seviyesinde mavi malç (ortalama, %32.26) altında toprak nemi dönem boyunca en yüksek seviyede tutulmuş olup sırası ile kırmızı (%32.08), yeşil (%31.41), kahverengi (%31.37), gri (%30.35), pembe (%30.33), siyah (%29.54) ve sarı (%29.22) uygulamaları gelmektedir. IR50 (355 mm) sulama rejiminde ise en fazla toprak su içeriğinin sırasıyla kahverengi (%28.46), mavi (%25.38), kırmızı (%24.9), yeşil (%24.24), gri (%23.91), pembe (%23.22), siyah (%22.63) ve sarı (%20.18) olarak gözlemlenmiştir. Verimle ilgili tüm parametreler su stresinden olumsuz etkilenmiştir. Mavi malç, bitki başına tam sulamada 945 g ile en yüksek verimi sağlarken, sarı malçtan her iki sulama düzeyinde de düşük verim alınmıştır. IR50 uygulamaları arasında en yüksek verim kahverengi malçta gözlenmiş ve bitki başına 569,6 g'a ulaşmıştır buna karşın mavi malç ile arasında y düzeyde fark bulunmamaktadır. En yüksek fayda maliyet oranına IR100 ve mavi renk malç senaryosunda ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted under Spanish-type high tunnels during the 2022-2023 growing seasons on Rubygem strawberry variety, with two different irrigation levels (IR100 and IR50) and different colored mulch applications (gray, black, blue, red, yellow, green, pink, brown). As a result of the study, at the IR100 (593 mm) irrigation level, the highest soil moisture was maintained throughout the growing season under blue mulch (average, 32.26%), followed by red (32.08%), green (31.41%), brown (31.37%), gray (30.35%), pink (30.33%), black (29.54%), and yellow (29.22%) mulch applications. Under the IR50 (355 mm) irrigation regime, the highest soil water content was observed in brown mulch (28.46%), followed by blue (25.38%), red (24.9%), green (24.24%), gray (23.91%), pink (23.22%), black (22.63%), and yellow (20.18%) mulch. All yield parameters were negatively affected by water stress. Blue mulch provided the highest yield per plant with 945 g under full irrigation, while yellow mulch resulted in the lowest yield at both irrigation levels. Among the IR50 applications, the highest yield was observed with brown mulch, reaching 569.6 g per plant, with no significant difference compared to blue mulch. In the economic analysis of the study, the highest benefit-cost ratio was achieved with the IR100 and blue mulch scenario.