Yozgat ili Şefaatli ilçesinde yetiştirilen Akkaraman koyunlarında bazı verim özelliklerinin belirlenmesi
The determination of some yield traits of Akkaraman sheep reared in Şefaatli district of Yozgat province
  1. Tez No: 934071
  2. Yazar: AYŞE ÖNCÜL DUYKOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Yozgat ili Şefaatli ilçesinde yetiştirici koşullarındaki Akkaraman koyunlarında döl verimi ve kuzularda büyüme özellikleri üzerine etkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 5 farklı işletmede farklı yaşlardaki 581 baş Akkaraman koyunu ve 643 baş Akkaraman kuzu kullanılmıştır. Çalışmada döl verim özelliklerinin belirlenmesi için; koç altı koyun sayısı, doğuran koyun sayısı, kısır koyun sayısı, tek doğuran koyun sayısı, ikiz doğuran koyun sayısı, dişi doğan kuzu sayısı, erkek doğan kuzu sayısı, toplam doğan kuzu sayısı, sütten kesilen kuzu sayısı ve kuzuların büyüme ve gelişme özelliklerini belirlemek üzere kuzularda doğum ağırlığı ve sütten kesim ağırlığı belirlenmiştir. Çalışmada döl verim özelliklerinden kuzulama oranı %95.5, kısırlık oranı %4.4, tek doğum oranı %82.7, ikiz doğum oranı %16.6, dişi doğum oranı %46.9, erkek doğum oranı %53.1, doğuran koyun başına doğan kuzu sayısı 1.16 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada kuzulara ait doğum ağırlığı işletme farkı gözetmeksizin genel olarak ise 4.16 kg olarak ve sütten kesim ağırlığı ise 21.50 kg olarak belirlenmiştir. İşletme farkı gözetmeksizin genel olarak kuzuların sütten kesimine kadarki yaşama gücü değeri %95.80 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak; Şefaatli ilçesinde yetiştirilen Akkaraman koyunlarında döl verimi ve kuzuların büyüme ve yaşama gücü özellikleri literatür bulgularıyla benzer olduğu görülmektedir. Ancak çevre faktörlerinin döl verimi ile kuzularda büyüme ve yaşama gücü özellikleri üzerine etkisi dikkate alındığında yetiştirici şartlarının iyileştirilmesi, bakım, besleme, sürü yönetimi ve hayvan refahı konularında daha duyarlı olunması yetiştiricilerin daha iyi sonuçlar elde etmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the factors affecting the reproductive efficiency of Akkaraman sheep and the growth characteristics of lambs under breeding conditions in Şefaatli district, Yozgat province. In the study, 581 Akkaraman sheep and 643 Akkaraman lambs of different ages were used in 5 different farms. In the study, number of sheep bred, number of sheep lambing, number of infertile sheep, number of ewes giving birth, number of single-born sheep, number of twin born sheep, number of lambs born female, number of lambs born male, total number of lambs born, number of lambs weaned and birth weight and weaning weight of lambs were determined to determine growth and development characteristics of lambs. In the study, lambing rate was 95.5%, infertility rate was 4.4%, single birth rate was 82.7%, twinning birth rate was 16.6%, female birth rate was 46.9%, male birth rate was 53.1% and litter size at birth was 1.16. In the study, birth weight of lambs was determined as 4.16 kg and weaning weight was determined as 21.50 kg regardless of the farm. In general, the survival rate of lambs until weaning was determined as 95.80 % regardless of the farm. As a result; It was determined that Akkaraman sheep raised in Şefaatli district were similar to the literature findings in terms of fertility and growth and survivability of lambs. However, considering the effect of environmental factors on fertility and growth and survival characteristics of lambs, improving breeder conditions, being more sensitive about care, feeding, herd management and animal welfare will contribute to breeders achieving better results.