Iğdır ili küçükbaş hayvancılık işletmelerinin üretim ve pazarlama sorunları
Production and marketing problems of small ruminant livestock farms in Iğdir province
- Tez No: 934072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KASIM ŞAHİN, DR. İBRAHİM HAKKI KADİRHANOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Iğdır ilinde küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği yapan işletmelerin üretim ile pazarlama sorunlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda çalışma içerisinde ilk olarak küçükbaş hayvancılığının önemi belirtilmiştir. Ardından dünya genelinde küçükbaş hayvancılık uygulamaları aktarılmış, tarımsal üretim ile küçükbaş hayvancılık uygulamalarının bağlantısı gösterilmiş, Türkiye genelinde küçükbaş hayvancılık uygulamalarına değinilmiştir. Türkiye'de küçükbaş hayvancılık uygulamalarına yönelik destekler detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Sonrasında Iğdır ilinde gerçekleştirilen küçükbaş hayvancılık uygulamaları irdelenmiştir. Küçükbaş hayvancılık sektöründe yapılan analizler, işletmelerin karşılaştığı başlıca sorunları ekonomik, eğitim ve genel sorunlar olarak sınıflandırmaktadır. Analizler, ekonomik sorunların %22, eğitim sorunlarının %3 ve genel sorunlar ( geleneksel yetiştiricilik, mesleki ve kooperatif örgütlemenin yetersiz olması, enerji ve girdi maliyetleri, çoban sorunları) ise %75 oranında önemli bir yer tuttuğunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda çalışmada elde edilen bilgilerden hareketle Iğdır İlinin küçükbaş hayvancılık alanında büyük potansiyeli bulunduğu ancak hayvancılık uygulamalarının il genelinde geleneksel teknikler ile yürütülmesinden dolayı yeterlilik gösteremediği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bilgilerden hareketle belirlenen sorunlara yönelik çözüm önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
January 2025, 88 pages this study aims to evaluate the production and marketing problems of small ruminant farms in Iğdır Province. In this context, the importance of small livestock farming is first stated in the study. Then, small livestock farming practices around the world are conveyed, the connection between agricultural production and small livestock farming practices is shown, and small livestock farming practices throughout Turkey are mentioned. Supports for small livestock farming practices in Turkey are evaluated in detail. Then, small livestock farming practices carried out in Iğdır Province are examined. The analyses conducted in the small livestock sector classify the main problems faced by enterprises as economic, educational and general problems. The analyses revealed that economic problems constitute 22%, educational problems constitute 3% and general problems constitute (traditional farming, insufficient Professional and cooperative organization, energy and input costs, shepherd problems 75%. In this context, based on the information obtained in the study, it was determined that Iğdır Province has great potential in the field of small livestock farming, but cannot demonstrate competence due to the fact that animal husbandry practices are carried out with traditional techniques throughout the province. Solution suggestions for the problems determined based on the information obtained as a result of the study are also presented.