Siirt ili küçükbaş hayvancılık işletmelerinin üretim ve pazarlama sorunları
Production and marketing problems of office livestock businesses in Siirt province
- Tez No: 928351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KASIM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Siirt ilinin temel geçim kaynaklarını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır.Hayvancılığın büyük bir kısmını ise küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği oluşturmaktadır. Bunun sebeplerine bakıldığında, yetiştiricilik alışkanlıkları, iklim ve arazi yapısının önemli faktörler olduğu görülmektedir. Bu çalışmada Siirt ilindeki mevcut küçükbaş hayvancılık işletmelerinin üretim ve pazarlama sorunları hakkında bilgiler araştırılmıştır. Bu çalışmaya göre, ankete katılan yetiştiricilerin; %78‟inin anaç koyun keçi desteğinin bu haliyle devam etmesi gerektiğini, %77‟sinin desteklemenin üretimlerini arttırdığını, %80‟inin hayvancılığa devam edeceğini belirtmişlerdir. Ankete katılan yetiştiricilerin %43.69‟unun ilköğretim mezunu, %48.54‟ünün 31-45 yaŞ aralığında olduğu, %58.25‟nin 51-200 adet küçükbaş hayvana sahip olduğu, %77.66‟ının ekonomik sorunlarla karşılaştığı, %97.08‟inin desteklemelerin devam etmesine katıldığı, anaç koyun desteği olmadığında %75.73‟ünün hayvancılığı bırakmayacağı ve başka işlere yönelmeyeceğini belirtmişlerdir. %63.10‟unun meraya sahip olduğu, %85.44‟ünün meraların tüm konularda katkı vereceğini düşündükleri, %88.35‟inin yeterli düzeyde destek almadığı, %51.46‟sının mera alanlarını yeterli görmediği, %92.23‟sinin mera konusunda eğitim verilmesi gerektiğini, %43.69‟unun uzman desteği aldığı, %58.25‟inin özel sektörden uzman desteği aldığı, %87.38‟inin hayvansal ürünlerin fiyatlarından memnun olmadıkları, %48.54‟ünün ürünlerini işleyerek sattığı, %100‟ünün pazarlamada ekonomik zorluklar yaşadığı, %58.25‟inin bulundukları yerin hayvancılık için uygun olduğunu, %87.38‟nin hayvancılık işletmelerinin hem ekonomik hem de eğitim olarak geliştirmenin yararlı olacağını belirtmişlerdir. Ayrıca hayvancılık yapma nedenleri incelendiğinde %97.08‟inin geçim kaynağı, %67.96‟ sının hayvancılık yapmaktan mutlu oldukları, %77.67‟sinin küçükbaş hayvancılığı devam ettirmeyi düşündükleri, %87.38‟inin devletin küçükbaş hayvancılık ile ilgili desteklemelerini yeterli bulmadıkları, küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere önerileri incelendiğinde %61.17‟sinin kararsız olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, küçükbaş hayvancılık için potansiyeli yüksek olan Siirt ilinde küçükbaş hayvancılık işletmelerinin, eski ilkel yöntemlerle yetiştiricilik yaptıkları ve sosyo-ekonomik açıdan çok iyi seviyede olmadıkları tespit edilmiştir. Yapılan desteklemelerin çiftçiler tarafından yeterli görülmediği ve bundan dolayı başta eğitim olmak üzere ekonomik ve teknik açıdan hem kamu hem de özel sektör kurumları tarafından desteklemelerin yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Agriculture and animal husbandry constitute the main sources of income in Siirt province. A large part of animal husbandry consists of small cattle breeding. When the reasons for this are examined, it is seen that breeding habits, climate and land structure are important factors. In this study, information about the production and marketing problems of existing small cattle farming enterprises in Siirt province was investigated. According to this study, 78% of the breeders who participated in the survey stated that the support for breeding sheep and goats should continue in its current form, 77% stated that the support increased their production and 80% stated that they would continue animal husbandry. It was stated that 43.69% of the breeders who participated in the survey were primary school graduates, 48.54% were between the ages of 31-45, 58.25% had 51-200 small cattle, 77.66% faced economic problems, 97.08% agreed with the continuation of the supports, and 75.73% would not quit animal husbandry and would not turn to other jobs if there was no support for mother sheep. 63.10% of them have pastures, 85.44% of them think that pastures will contribute to all issues, 88.35% of them do not receive sufficient support, 51.46% of them do not find pasture areas sufficient, 92.23% of them need training on pastures, 43.69% of them receive expert support, 58.25% of them receive expert support from the private sector, 87.38% of them are not satisfied with the prices of animal products, 48.54% of them process and sell their products, 100% of them experience economic difficulties in marketing, 58.25% of them think that their location is suitable for animal husbandry, and 87.38% of them think that it would be beneficial to develop animal husbandry enterprises both economically and educationally. In addition, when the reasons for doing animal husbandry were examined, it was determined that 97.08% of them were a source of income, 67.96% were happy with animal husbandry, 77.67% thought of continuing small livestock farming, 87.38% did not find the state's support for small livestock farming sufficient, and when the recommendations for those who wanted to do small livestock farming were examined, 61.17% were undecided. As a result, it was determined that small livestock enterprises in Siirt province, which has a high potential for small livestock farming, were breeding with old primitive methods and were not at a very good level in terms of socio-economics. The supports provided were not deemed sufficient by the farmers and therefore it would be beneficial for both public and private sector institutions to provide support, especially in terms of education, economy and technique.