Mevdûdî'nin kıssalara yaklaşımı: Hz. Musa kıssası örneği
Mawdudi's approach to stories: Example of the Moses narrative
  1. Tez No: 934082
  2. Yazar: NURŞEN GEYLANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEKİM TAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmamızın amacı Ebu'l-A'lâ Mevdûdî'nin Hz. Musa kıssası çerçevesinde tefsir metodunu tespit etmektir. Çalışma giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşur. Giriş kısmında araştırmanın konusu, önemi, metodu, konuyla ilgili literatür çalışmasına yer verildi. Birinci bölümde Mevdûdî'nin hayatı, eğitimi, yaşadığı dönemin sosyo-politik etkileri, politik görüşü, fikirleri, çalışma hayatı ve eserleri incelendi. Ayrıca kurmuş olduğu Cemâat-i İslâmî'nin faaliyetleri ve etkileri araştırıldı ve Tefhîmu'l-Kur'an adlı tefsir kitabının özellikleri hakkında bilgilere yer verildi. İkinci bölümde kıssa kavramının semantik anlamı ve Kur'an'da kıssa ile anlam yakınlığı bulunan kavramlar incelenerek, kıssanın amaç ve içerikleri hakkında bilgi verildi. Daha sonra kıssaların gerçekte yaşanmış olaylar olma meselesine değinilerek tarafların karşılıklı iddiaları ele alındı. Üçüncü bölümde ise Mevdûdî'nin kıssayı tefsir etme yöntemi ele alınarak; kıssayı Kur'an'la tefsiri, kıssayı Kur'an dışındaki kaynaklarla tefsiri ve kıssayı kendi rey'iyle tefsiri şeklinde üç kategoride araştırıldı. Bu bölümde Hz. Musa kıssası üzerinden nüzul dönemi ve günümüz toplum ve fertlerini ilgilendiren sosyal mesajlara dikkat çekildi. Hz. Peygamber'e muhalif olanlar ile Firavun arasındaki benzer noktalara değinilerek akıbetleri konusunda yapılan uyarılara yer verildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the exegetical methodology of Abul A'la Mawdudi within the framework of the story of Prophet Moses. The study consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. The introduction chapter includes the research topic, its significance, methodology, and a review of the relevant literature. In the first chapter, Mawdudi's life, education, the socio-political influences of the period in which he lived, his political views, ideas, professional life, and works were examined. Additionally, the activities and impacts of Jamaat-e-Islami, the organization he founded, were explored and an analysis of the characteristics of his exegetical work, Tafhim al-Qur'an, was presented. The second chapter investigated the semantic meaning of the term qissa (story) and its conceptual counterparts in the Qur'an, providing insights into the purposes and content of Qur'anic stories. The chapter, then, addressed the debate surrounding whether these stories are accounts of actual historical events, discussing counterclaims of different views. In the last chapter of the study, Mawdudi's method of interpreting qissa was investigated by categorizing his methodology into three areas: interpretation through the Qur'an, interpretation using non-Qur'anic sources, and interpretation based on personal reasoning. In this section, through the story of Prophet Moses, attention was drawn to the social messages that are of interest to the society and individuals of the Qur'anic revelation period and today. Similar points between the opponents of the Prophet Muhammad and Pharaoh were mentioned and warnings about their fate were presented.