Gülhatmi (Alcea rosea) ve aynısefa (Calendula officinalis) bitki ekstraktları kullanılarak metalik nanopartiküllerin yeşil sentezi ve uygulamalarının araştırılması
Green synthesis of metallic nanoparticles using hollyhock (Alcea rosea) and calendula (Calendula officinalis) plant extracts and investigation of their applications
  1. Tez No: 934102
  2. Yazar: FATMA OLĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YAVAŞER BONCOOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde gülhatmi (Alcea rosea) ve aynısefa (Calendula officinalis) bitkilerinin tohum ve çiçek su ekstraktları elde edilmiş ve bu ekstraktlar ile Ag, Cu ve AgCu nanopartiküllerin yeşil sentezi gerçekleştirilmiştir. Senteze ekstrakt derişimi, metal iyonu derişimi, sıcaklık ve sürenin etkileri araştırılmıştır. UV-Vis spektrumlarda 400-450 nm dalga boyları arasında görülen SPR pikleri, nanopartiküllerin oluşumunu kanıtlamıştır. FTIR analizi ile fitokimyasalların nanopartikül oluşumu ve stabilizasyonunda rol aldığı saptanmış; TEM ile nanopartiküllerin görüntüleri elde edilmiş, EDX analizi ile elementel içerikleri belirlenmiştir. Antioksidan aktiviteleri DPPH yöntemi ile incelenmiş; aktivitenin AgNP ve AgCuNP'ler için %75'in üzerinde; CuNP'ler için ise %37-50 arasında olduğu belirlenmiştir. Agar kuyucuk yöntemi ile AgNP ve AgCuNP'lerin E. coli ATCC 25922 ve S. aureus ATCC 25923 bakterilerine karşı 16-26 mm çapında inhibisyon zonları oluşturarak antibakteriyel aktivite gösterdikleri ancak CuNP'lerin aktivite göstermediği belirlenmiştir. Sentezlenen nanopartiküllerin enzim immobilizasyonunda destek maddesi olarak kullanılabilirliği araştırılmış; bu amaçla lizozim enzimi EDC/NHS kimyası ile kovalent olarak immobilize edilmiş ve aktivitesi ölçülmüştür. Bu çalışmada üretilen nanopartiküllerin, çevre, biyoteknoloji, tıp gibi daha birçok alanda uygulama bulma potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, seed and flower water extracts of hollyhock (Alcea rosea) and calendula (Calendula officinalis) plants were obtained and green synthesis of Ag, Cu and AgCu nanoparticles was carried out with these extracts. The effects of extract concentration, metal ion concentration, temperature and duration on synthesis were investigated. SPR peaks between wavelengths of 400-450 nm in UV-Vis spectra have proven the formation of nanoparticles. With FTIR analysis, phytochemicals were found to play a role in nanoparticle formation and stabilization; images of nanoparticles were obtained by TEM, and elemental contents were determined by EDX analysis. Antioxidant activities were examined by DPPH method; activity was above 75% for AgNPs and AgCuNPs; for CuNPs, it was determined to be between 37-50%. It has been determined that AgNPs and AgCuNPs showed antibacterial activity against E. coli ATCC 25922 and S. aureus ATCC 25923 bacteria by forming inhibition zones with a diameter of 16-26 mm by agar-well method, but CuNPs did not show activity. The usability of the synthesized nanoparticles as support materials in enzyme immobilization was investigated; for this purpose, the lysozyme enzyme was covalently immobilized by EDC/NHS chemistry and its activity was measured. It is thought that the nanoparticles produced in this study have the potential to find applications in many other fields such as environment, biotechnology, and medicine.