Origanum vulgare L. aracılığıyla gümüş nanopartiküllerin (AgNP) biyosentezi ve yabancı otlar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Biosynthesis of silver nanoparticles (AgNP) by Origanum vulgare L. and investigation of their effects on weeds
  1. Tez No: 934106
  2. Yazar: GÖKAY BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde çevre dostu ve daha ekonomik olması sebebiyle bitkiler üzerinde yeşil nanoteknoloji çalışmalarının artan bir popüleriteye sahip olduğu görülmektedir. Özellikle bitki özütleri aracılığıyla ekstrasellüler yolla nanopartikül sentezi diğer tüm sentez yollarına göre daha kolay ve ucuz olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. Çalışmamızda bir allelokimyasal olan karvakrol metabolitine sahip olduğu ve Portulaca oleracea ile Trifolium repens yabancı otları üzerinde negatif allelopatik etkileri bildirilen Origanum vulgare bitkisi yapraklarının farklı konsantrasyonlardaki (%10, 20, 40) sulu özütleri ve gümüş nitrat (AgNO3) sulu çözeltisi aracılığıyla gümüş nanopartiküller (AgNP) sentezlenmiştir. AgNP'lerin sentezi, açık kahverengi olan çözeltilerin sentez sonrasında siyah renge dönüşmesi sonucunda morfolojik olarak onaylanmıştır. Daha sonra bu nanopartiküllerin karakterizasyonu, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), X Işını Difraktometresi (XRD), Ultraviyole Görünür Spektrofotometresi (UV-VİS) analizleri ve nanopartikül oluşumunu sağlayan fonksiyonel grupların belirlenmesi için Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) analizleri yapılmıştır. SEM sonucunda küresel yapıda ve ortalama boyutu 41.95 nm olduğu tespit edilen nanopartiküllerin, XRD analizi sonucunda kübik kristalize bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Uv-vis analizi sonucunda ise 417 nm dalga boyunda spektrum gözlemlenmiştir. Özüt ve AgNP için yapılan FTIR analizleri sonucunda piklerde görülen uyumluluk O. vulgare özütünün AgNP sentezi için biyoindirgen özellikte sekonder metabolitlere sahip olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda farklı konsantrasyonlardaki (%10, 20, 40) AgNP ve özüt çözeltilerinin P. oleracea ve T. repens otları üzerindeki fitotoksik etkileri araştırılmıştır. P. olearacea grupları için %40 özüt uygulamasının tohum çimlenmesi ve kök uzunluğu gibi parametreleri kontrol grubuna kıyasla diğer tüm uygulamalardan daha çok azalttığı gözlemlenmiş fakat yapılan tüm, morfolojik (çimlenme oranı, kök ve gövde uzunluğu, yaş ağırlık) ve fizyolojik (klorofil a, klorofil b, antosiyanin, karotenoid ve prolin içeriği) incelemeler ele alındığında genel olarak %20 AgNP uygulamasının diğer uygulamalara göre daha fitotoksik olduğu tespit edilmiştir. T. repens için ise yapılan incelemeler sonucunda ise %40 AgNP uygulaması altındaki fidelerde yaş ağırlığın diğer uygulamalardan daha düşük olduğu görülmüş fakat geriye kalan tüm analizler sonucunda kontrole kıyasla en fitotoksik uygulamanın %10 AgNP uygulaması altındaki gruplarda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, green nanotechnology studies on plants are seen to have an increasing popularity due to being more environmentally friendly and economical. Especially, extracellular nanoparticle synthesis via plant extracts is preferred more because it is easier and cheaper than all other synthesis methods. In our study, the leaves of Origanum vulgare, a plant reported to contain carvacrol metabolites, an allelochemical with negative allelopathic effects on the weeds Portulaca oleracea and Trifolium repens, were used to synthesize silver nanoparticles (AgNP) through aqueous extracts of O. vulgare at different concentrations (10%, 20%, 40%) and a silver nitrate (AgNO3) aqueous solution. The synthesis of AgNPs was confirmed morphologically as the light brown solutions turned black after synthesis. Then, the characterization of these nanoparticles was carried out by scanning electron microscope (SEM), X-ray diffraction (XRD), ultraviolet visible spectrophotometer (UV-VIS) analyses and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) analyses to determine the functional groups that provide nanoparticle formation. The nanoparticles, which were determined to be spherical in SEM and had an average size of 41.95 nm, were observed to have a cubic crystalline structure as a result of XRD analysis. As a result of Uv-vis analysis, a spectrum was observed at a wavelength of 417 nm. The compatibility observed in the peaks as a result of FTIR analysis performed for the extract and AgNP showed that O. vulgare extract has bioreducing secondary metabolites for AgNP synthesis. In our study, the phytotoxic effects of different concentrations (10, 20, 40%) of AgNP and extract solutions on P. oleracea and T. repens were investigated. For P. olearacea groups, it was observed that 40% extract application reduced parameters such as seed germination and root length more than all other applications compared to the control group, but when all morphological (germination rate, root and stem length, fresh weight) and physiological (chlorophyll a, chlorophyll b, anthocyanin, carotenoid and proline content) examinations were considered, it was determined that 20% AgNP application was generally more phytotoxic than other applications. For T. repens, as a result of the examinations conducted, it was seen that the fresh weight in seedlings under 40% AgNP application was lower than other applications, but as a result of all the remaining analyses, it was determined that the most phytotoxic application compared to the control was in the groups under 10% AgNP application.