Futbol hakemlerine uygulanan life kinetik ve zihinsel antrenman programının motivasyon, dikkat ve beyin elektriksel aktivitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of life kinetic and mental training program applied to football referees on motivation, attention and brain electrical activity
  1. Tez No: 934105
  2. Yazar: SABİT SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF KARAGÜN, DOÇ. DR. SENA DESTAN BÜNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, life kinetik ve zihinsel antrenman programının motivasyon, dikkat ve beyin elektriksel aktivitesine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmanın amacı doğrultusunda, etik onay ve Türkiye Futbol Federasyonundan yazılı izinler alındıktan sonra hakemlere araştırmanın amacı ve 10 hafta süresince, haftada 2 gün ve 45 dakika sürecek life kinetik ve zihinsel antrenman programı açıklanmıştır. Araştırmaya gönüllü katılmak isteyen hakemler için ön test olarak; sosyo-demografik özellikleri belirleyen 10 soruluk bilgi anketi ve Pelletier ve ark. (1995) tarafından geliştirilen, Kazak (2004) tarafından Türkçe güvenilirlik ve geçerlilik çalışması yapılan toplam 28 maddeden oluşan Sporda Güdülenme Ölçeği, Brickenkamp (1962) tarafından geliştirilmiş Toker (1990) tarafından Türkçeye uyarlanan 14 satır 47 ifadeli harften oluşan D2 dikkat testi ve beyin elektriksel aktivitesini ölçmek için 16 kanallı ıslak elektrot yapısında Nihon Kohen Marka EEG cihazı kullanılmıştır. Araştırmada müdahale grubuna 10 hafta süresince haftada 2 gün ve 45 dakika süren life kinetik ve zihinsel antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hakemler ise 10 hafta boyunca sadece rutin antrenmanlarına devam etmişlerdir. 10. hafta sonrasında her iki gruba da son test uygulaması yapılmış ve araştırma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of life kinetic and mental training program on motivation, attention and brain electrical activity. Method: In line with the purpose of the study, after ethical approval and written permissions were obtained from the Turkish Football Federation, the purpose of the study and the life kinetic and mental training program that would last for 45 minutes 2 days a week for 10 weeks were explained to the referees. For the referees who wanted to participate voluntarily in the study, a 10-question information questionnaire determining the socio-demographic characteristics, the Motivation in Sports Scale consisting of 28 items developed by Pelletier et al. (1995) and Turkish reliability and validity study conducted by Kazak (2004), the D2 attention test consisting of 14 lines and 47 letters developed by Brickenkamp (1962) and Turkish adaptation study conducted by Toker (1990), and the Nihon Kohen Brand EEG device with 16-channel wet electrode structure to measure brain electrical activity were used as pretests. In the study, a life kinetic and mental training program lasting 45 minutes 2 days a week for 10 weeks was applied to the intervention group. The referees in the control group only continued their routine training for 10 weeks. After the 10th week, a post-test was administered to both groups and the study was terminated.