الحركة الأدبية في بغداد في القرن التاسع عشر مقامات الآلوسي نموذجًا
On dokuzuncu yüzyılda Bağdat'ta edebî bir hareket makâmat al-Âlûsî örneği
  1. Tez No: 934107
  2. Yazar: ADNAN KHALAF MUTTLAG MUTTLAG
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE AĞAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma، 19. Yüzyılda Bağdat'taki edebi hareketi ele alarak bu hareketin ana hatlarını، öne çıkan isimlerini ve ortaya çıkışını hazırlayan grupları، siyasi ve sosyal koşullarını، incelemektedir. Ayrıca çalışmada 19. yüzyıl Bağdat'ın edebi tarihine، edebi hareketin başlatılmasına yardımcı olan kültürel faktörlere ve bu hareketin başlangıçta karşılaştığı engellere değinilmektedir. Çalışmada، şiir ve nesir türlerinde yaşanan dönüşümler de ele alınmıştır. Çünkü bu dönemde yeni edebi tarzlar ortaya çıkmış، yazarlar ve şairler biçimden çok ifade ve derin anlamlara odaklanmaya başlamışlardı. Bunun yanı sıra çalışmada edebiyatla ilgilenenlerin sayısındaki büyük artış ve bu artışın Bağdat'ın edebi ve bilimsel meclislerini doldurmasına dikkat çekilmiştir. Çalışma، o dönemin en önemli öne çıkan edebiyat türlerinden biri olan“makâmat”üzerine yoğunlaşarak bu edebiyat türünün tarihine ve gelişimine، ilk ortaya çıkışından itibaren، ünlü âlim Ebü's-Senâ Şihâbüddîn Mahmûd b. Abdillâhb. Mahmûd el-Hüseynî el-Âlûsî (ö.1270/1854)'nin yazdığı makâmata kadar uzanan bir incelemedir. Zira Âlûsî'nin yazdığı makâmat dil ve belagat zenginliği açısından bir örnek teşkil etmekte ve nesirde yaşanan gelişimi yansıtmaktadır. Yazar، o dönemde Bağdat'taki edebi hareketin öncüsü kabul edilmektedir. Araştırma، âlim el-Âlûsî'nin hayatını ve edebi uyanış üzerindeki etkisini sunmakta،bu da çalışmanın، modern Arap edebiyatını anlamada ve özellikle Bağdat'taki Arap kültürü üzerindeki etkisini kavramada önemini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study discusses the literary movement in Baghdad during the nineteenth century، highlighting the landmarks and symbols of this movement، as well as the political and social conditions that paved the way for or accompanied its emergence. It reviews the literary history of Baghdad in the nineteenth century and the cultural factors that contributed to the launch of the literary movement، in addition to the obstacles it faced in its early stages. The study also emphasizes the transformations that occurred in poetry and prose، where new literary styles emerged، and writers and poets began to focus on precision of expression and deep meanings rather than on form. Additionally، there was a significant increase in the number of those engaged in literature، who filled the literary and scientific gatherings in Baghdad. The study focuses on the art of maqama as one of the most prominent literary forms of that period، tracing its history and development from its inception to the maqamat written by the scholar Abu Thana Al-Alusi، which represented a model of linguistic and rhetorical richness، as well as the evolution that occurred in prose. Notably، the author is considered a pioneer of the literary movement in Baghdad during that era. The research presents the biography of Al-Alusi and his influence on the literary renaissance، reflecting the importance of this study in understanding modern Arabic literature and its impact on Arab culture، particularly in Baghdad.