Çok katlı (Ağ) pazarlama sistemi çalışanlarının işveren markasına yönelik algılarının satış performansları üzerindeki etkisi
The effect of multi-level (Network) marketing system employees perceptions towards employer brand on their sales performance
  1. Tez No: 934124
  2. Yazar: HAKTAN ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU TALİH AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çok katmanlı pazarlama (ÇKP), son yıllarda hem Türkiye'de hem de dünya genelinde önemli bir iş modeli haline gelmiştir. Bu model, ürünlerin doğrudan tüketicilere satılması ve aynı zamanda yeni distribütörlerin işe alınması üzerine kuruludur. MLM, özellikle gençler arasında popülerlik kazanmakta ve birçok kişi için ek gelir kaynağı olarak görülmektedir. Ancak, bu sistemin etik ve yasal boyutları üzerine tartışmalar devam etmektedir. Çok katmanlı pazarlama sisteminin temel özelliklerinden biri, katılımcıların hem ürün satışı yaparak hem de yeni üyeler bularak gelir elde etmeleridir. Bu durum, ÇKP sisteminin iki yönlü bir piyasa olarak değerlendirilmesine yol açmaktadır. Çok katlı pazarlama yöntemini benimsemiş, doğrudan satış sektöründe faaliyet gösteren firmaların, 2000 yılındaki toplam satışlarının 179,300 Milyar dolara ulaştığı bildirilmiştir. Bu satışların %43'ü Asya Kıtasında gerçekleşmiş, bunu %36 ile Amerika Kıtası ve %20 ile Avrupa Kıtası izlemektedir. En büyük doğrudan satış ekonomisine sahip ilk 5 ülke sırasıyla %22 ile Amerika, %11ile Çin, %10 ile Almanya ve Kore, %9 ile Japonya'dır. 2020 yılında doğrudan satış sektöründe çalışan bağımsız satış girişimcisinin 125 Milyona ulaştığı bildirilmiştir. Bu durum dikkatleri çok katlı pazarlama sisteminin üzerine çekmektedir. Tezin birinci bölümünde doğrudan pazarlama kavramı, tarihsel gelişim süreci, diğer pazarlama yöntemlerinden farkı ile avantaj ve dezavantajlar üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde doğrudan pazarlamanın bir yöntemi olan çok katlı pazarlama kavramı, tarihsel gelişim süreci, avantaj ve dezavantajları ile çok katlı pazarlama işleyişi hakkında kavramsal bilgiler verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise işveren marka ve satış performansı kavramları ifade edilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde işveren markasına yönelik algıların satış performansını hangi yönde etkilediği ile ilgili hipotezler ortaya konmuş, veri seti üzerinden yapısal eşitlik modellemesi ile hipotez testi yapılmış ve işveren markasına yönelik algıların satış performansını pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-level marketing (MLM) has become an important business model in Türkiye and worldwide in recent years. This model is based on selling products directly to consumers and at the same time recruiting new distributors. MLM is gaining popularity, especially among young people, and is seen as a source of additional income for many people. However, debates on the ethical and legal dimensions of this system continue. One of the main features of the multi-level marketing system is that participants earn income by both selling products and finding new members. This situation leads to the MLM system being considered as a two-way market. It has been reported that the total sales of companies operating in the direct sales sector that have adopted the multi-level marketing method reached 179,300 Billion Dollars in 2000. 43% of these sales took place in the Asian Continent, followed by the Americas with 36% and the European Continent with 20%. The top 5 countries with the largest direct sales economies are America with 22%, China with 11%, Germany and Korea with 10%, and Japan with 9%, respectively. It was reported that the number of independent sales entrepreneurs working in the direct sales sector reached 125 million in 2020. This situation draws attention to the multi-level marketing system. In the first part of the thesis, the concept of direct marketing, its historical development process, its difference from other marketing methods and its advantages and disadvantages are discussed. In the second part of the thesis, conceptual information is given about the concept of multi-level marketing, which is a method of direct marketing, its historical development process, advantages and disadvantages, and the operation of multi-level marketing. In the third chapter of the thesis, the concepts of employer brand and sales performance are expressed. In the fourth chapter of the thesis, hypotheses regarding the direction in which perceptions towards the employer brand affect sales performance were put forward, hypothesis testing was conducted with structural equation modeling on the data set, and it was concluded that perceptions towards the employer brand positively affected sales performance.