EMI filter design for DC-DC converters to meet MIL-STD-461G CE102
MIL-STD-461G CE102'yi karşılayacak DC-DC dönüştürücüler için EMI filtre tasarımı
  1. Tez No: 934139
  2. Yazar: TUĞBA NUR ATABEY OVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Elektromanyetik girişim (EMI), elektrikli cihazlar tarafından yayılan ve diğer elektrikli ekipmanların çalışmasını olumsuz yönde etkileyen istenmeyen dalgaları ifade eder. Günümüzde birçok elektronik cihaz, işlevselliğini ve performansını olumsuz yönde etkileyen EMI sorunları yaşamaktadır. Bu sorunu çözmek için çeşitli topolojilere sahip filtreler kullanılır. Özellikle tasarlanan filtrelerin MIL-STD-461G gibi EMC standartlarına uygun olmasına ve filtre tasarımlarının kesme frekansı, empedans uyumu, parazit etkileri gibi parametrelerle uyumlu olmasına dikkat edilmektedir. Elektromanyetik uyumluluk (EMC), cihazların yaydığı elektromanyetik enerji nedeniyle diğer cihazların çalışmasına müdahale etmeden çalışabilmesini ve harici elektromanyetik girişimlerden etkilenmeden işlevlerini yerine getirmeye devam edebilmesini sağlar. Günümüz teknolojisinde EMC uyumlu dönüştürücüler, savunma ve havacılık sanayisinden, uydu ve uzay sistemlerine, tıbbi cihazlardan endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemlerine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu cihazlar elektromanyetik girişim kontrolü sayesinde performans kriterlerini karşılar. Bu çalışma, MIL-STD-461G CE102 standartlarına uygun DC-DC dönüştürücüler için EMI filtrelerinin tasarımına odaklanmaktadır. Başlangıçta askeri sınıf dönüştürücünün gürültü profili ölçümleri elde edildi. Gürültü profilleri çıkarıldıktan sonra kullanılacak kesme frekansı ve ekleme kaybı gibi parametreler filtre tasarımında hesaplanmıştır. Son olarak teorik hesaplamalar LTspice programı kullanılarak simüle edildi ve filtrenin uygulamalı üretimi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic interference (EMI) refers to unwanted waves emitted by electrical devices that negatively affect the operation of other electrical equipment. Today, many electronic devices experience EMI problems, which negatively impact their functionality and performance. To address this issue, filters with various topologies are used. In particular, care is taken to ensure that the designed filters comply with EMC standards such as MIL-STD-461G, and that the filter designs are compatible with parameters such as cut-off frequency, impedance matching, and parasitic effects. Electromagnetic compatibility (EMC) ensures that devices can operate without interfering with the functioning of other devices due to the electromagnetic energy they emit, and can continue to perform their functions without being affected by external electromagnetic interference. In today's technology, converters with EMC compliance are used in various fields, from defense and aerospace industries to satellite and space systems, medical devices, and industrial automation and control systems. These devices meet performance criteria through electromagnetic interference control. This study focuses on the design of EMI filters for DC-DC converters in accordance with MIL-STD-461G CE102 standards. Initially, the noise profile measurements of the military-grade converter were obtained. After extracting the noise profiles, parameters such as cut-off frequency and insertion loss, which will be used in filter design, were calculated. Finally, the theoretical calculations were simulated using the LTspice program, and the filter was practically produced.